Artykuły

Warszawa. Jubileusz Baja

5 października 2014 r. Teatr Baj, najstarszy teatr lalek w Polsce, będzie świętował Jubileusz 85-lecia swojej działalności.

Jednym z głównych wydarzeń jubileuszu będzie promocja książki pt. "Baj wśród dzieci. 85 lat najstarszego teatru lalek w Polsce". Książka pod redakcją Marka Waszkiela przy współpracy Aldony Kaszuby jest próbą uchwycenia historii i współczesności Teatru Baj - jednej z najważniejszych scen lalkowych w Polsce i zarazem najstarszego z obecnie działających teatru lalek, który w sposób świadomy i konsekwentny od swoich początków w centrum swojej działalności stawiał dziecko. Ideą publikacji jest ukazanie Baja z różnych perspektyw, co gwarantuje już dobór autorów, wśród których znalazły się osobistości znane ze swego dorobku naukowego z zakresu historii i teorii teatru lalek, jak prof. Henryk Jurkowski czy prof. Bożena Frankowska, oraz autorzy młodego pokolenia żywo uczestniczący w kształtowaniu współczesnego teatru dla dzieci, jak Justyna Czarnota czy Karol Suszczyński. Nie mniej ważna od zewnętrznych spojrzeń i podsumowań jest perspektywa wspomnieniowo-anegdotyczna, zachowana we wspomnieniach aktorów, reżyserów, scenografów, którzy tworzyli w Baju. Wydając tę książkę, Teatr Baj chciał stworzyć publikację, która przyczyni się do wzbogacenia rynku wydawniczego o rzetelną i wartościową dokumentację polskiego teatru lalek, o rzeczową refleksję na temat jego rozwoju oraz miejsca, jakie zajmował i zajmuje odbiorca w teatrze dla dzieci. Spotkanie z redaktorami i autorami książki odbędzie się o godz. 16:00, poprowadzi je dr Marzenna Wiśniewska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Książka "Baj wśród dzieci" będzie dostępna w formie elektronicznej. Od 6 października e-book będzie można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Teatru Baj www.teatrbaj.pl

Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po spotkaniu zostanie zaprezentowany spektakl "Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?" w reżyserii Ewy Piotrowskiej, dyrektora Teatru Baj. Najnowsza premiera Teatru Baj zrealizowana w koprodukcji polsko-meksykańskiej to próba przypomnienia mało znanych wydarzeń z czasu drugiej wojny światowej łączących oba kraje. Spektakl przedstawia odyseję Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Ich droga kończy się w Meksyku, w willi Santa Rosa, w której mogli doczekać końca wojny. Sztuka powstała na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji