Artykuły

Katowice. Dziesięciolecie "Śląska"

Gdy w listopadzie 1995 roku pojawił się w Katowicach pierwszy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk", trudno było wróżyć pismu różową przyszłość. Tytuły upadały wówczas jeden po drugim z politycznego czy ekonomicznego wyroku, a i wcześniej los nie był łaskawy dla czasopism artystycznych czy kulturalnych. Z satysfakcją więc "Śląsk" odnotowuje dziś dziesięć lat swojego istnienia, w czasie którego ukazało się 121 numerów.

Co miesiąc bez przeszkód pismo trafia do rąk czytelników. Zachowało swoją szatę graficzną i ten sam sentyment do regionu. Miesięcznik powołało do życia Górnośląskie Towarzystwo Literackie, które dla wielu stało się wówczas płaszczyzną porozumienia między zwaśnionymi organizacjami literackimi. Finansują go Urząd Marszałkowski, samorząd Katowic oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki. W wybranych księgarniach i kioskach pismo można dostać w całym kraju W "Śląsku" odnajdujemy Śląsk społeczny z bieżącymi jego problemami, historyczny z odrodzeniem narodowym, powstaniami, okresem międzywojennym i okupacją. Jest także Śląsk współczesny z szeroko pojmowaną kulturą, humanistyką, życiem artystycznym. Sporo uwagi pismo poświęca problemom restrukturyzacji śląskiej gospodarki i zagrożeniom wynikającym z tych zmian. Pozostaje także blisko Zaolzia.

Do najczęściej publikowanych poetów w "Śląsku" należy niewątpliwie Tadeusz Różewicz, ale na łamach pisma zaznaczyła też swoją obecność m.in. Wisława Szymborska, a swój esej dla pisma napisał Czesław Miłosz.

Obok "Śląska" pisma społeczno-kulturalne ukazują się tylko we Wrocławiu - "Odra" oraz w Krakowie - "Kraków".

***

Dziesięciolecie Redakcja "Śląska" upamiętni wręczeniem dziesięciu nagród indywidualnych za wybitne dokonania twórcze ostatnich dziesięciu lat i związki laureatów z regionem. Orłami Śląska wyróżnieni zostaną:

Jerzy Duda Gracz (pośmiertnie) - artysta malarz, który na przełomie wieków przygotował "Golgotę Jasnogórską" oraz cykl "Chopinowi"

Henryk Mikołaj Górecki - kompozytor, ostatnie dzieła to m.in. Kantata o św. Wojciechu "Salve, Sidus Polonorum", "Requiem dla pewnej Polki"

Lech Majewski - reżyser, autor docenionych filmów "Wojaczek" i "Angelus"

Wojciech Kilar - kompozytor, ostatnie lata pracy to m.in. "Missa pro pace", Koncert fortepianowy

Wojciech Kuczok - poeta i prozaik, autor "Gnoju" uhonorowanego nagrodą NIKE 2004

Kazimierz Kutz - reżyser, kinowy sukces ostatniego 10-lecia to "Pułkownik Kwiatkowski"

Stanisław Niemczyk - architekt, nagrodzony w 1998 roku za projekt kościoła Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach

Magdalena Piekorz - reżyser, m.in. "Pręg" nagrodzonych Złotymi Lwami w Gdyni w 2004

roku

Henryk Waniek - artysta malarz, autor powieści "Finis Silesiae"

Ingmar Villqist (Jarosław Świerszcz) - historyk sztuki i dramaturg, autor "Oskara i Ruth"

Nagrodą jest statua orła wykonana przez katowickiego rzeźbiarza Zygmunta Brachmańskiego, a nawiązująca do kształtów orła ze sklepienia Kaplicy Piastowskiej w kościele franciszkanów w Opolu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji