Artykuły

Łódź. 14 premier na 70-lecie Teatru Powszechnego

Realizację 14 premier zaplanował w nowym sezonie artystycznym Teatr Powszechny. W 2015 roku placówka obchodzić będzie 70-lecie swojego istnienia. Pierwszą premierą będzie spektakl "Hotel minister" Raya Cooneya w reż. Giovanny'ego Castellanosa.

Jak powiedziała dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska, wśród premier znajdą się zarówno klasyczne utwory komediowe, jak i najnowsza dramaturgia polska.

Sezon na Dużej Scenie otworzy 11 października nowa wersja farsy Raya Cooneya "Hotel Minister" w reż. Giovanny'ego Castellanosa.

Bohaterem spektaklu jest poseł, który przyjechał na posiedzenie parlamentu i z żoną zatrzymał się w hotelu. Zanim zasiądzie w poselskiej ławie chce wykorzystać wyjście żony do teatru i spędzić wieczór z sekretarką. Planów tych nie pochwala jego asystent, który obawia się skandalu, tym bardziej, że kolejnego dnia w parlamencie poddana ma zostać pod głosowanie ustawa na temat korupcji, upadku moralności i walki z pornografią.

Urodzony w Kolumbii Castellanos jest absolwentem Wydziału Reżyserii Krakowskiej PWST. Był asystentem Krystiana Lupy, Mikołaja Grabowskiego i Andrzeja Wajdy. Jest autorem spektakli i performance'ów wystawianych w rodzinnej Kolumbii, a także w USA, Hiszpanii i Niemczech.

W Polsce wyreżyserował m.in. "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka, "O miłości i innych demonach" Gabriela Garcii Marqueza, "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej, "Posprzątane" Sary Ruhl, "Wesele u drobnomieszczan" Bertolda Brechta. Od 2006 r. związany jest z olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza, pełniąc funkcję kierownika artystycznego sceny Margines.

Głównym punktem jubileuszowych obchodów Teatru Powszechnego ma być premiera spektaklu "Wytwórnia piosenek" Macieja Wojtyszko i Macieja Karpińskiego. Według Pilawskiej "sztuka Wojtyszko integralnie związana jest z Łodzią". Jej akcja rozgrywa się w 1946 roku i opowiada o rodzącej się polskiej, powojennej kinematografii i łódzkiej wytwórni filmowej.

Bohaterami przedstawienia są autentyczni polscy twórcy filmowi Ludwik Starski i Leonard Buczkowski, którzy kręcą w Łodzi film "Zakazane piosenki", a także stworzone przez Wojtyszko postaci, których losy związane są z powstawaniem filmu i jedną z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej.

Jak informują w teatrze scenografię do spektaklu przygotowuje zdobywca Oscara - Allan Starski, muzykę Jerzy Satanowski, a plakat Andrzej Pągowski.

Pilawska poprosiła też autorów sztuki o napisanie ról dla trójki aktorów, którzy prawie od 60 lat związani są z Teatrem Powszechnym i Łodzią - Barbary Połomskiej, Janusza Kubickiego i Michała Szewczyka. Dyrektorka ma nadzieję, że w nowym sezonie artystycznym uda się odsłonić ich gwiazdy na ul. Piotrkowskiej w Łódzkiej Alei Gwiazd.

Wiadomo już, że teatr kontynuować będzie realizację istniejących już projektów oraz uruchomi kolejne dwa. Nadal będą: teatr dla niewidomych i słabo widzących, spektakle dla bezrobotnych i spektakle dla emerytów. Nowa inicjatywa - Poranki w Powszechnym - skierowana zostanie dla najmłodszych widzów. Będą to przedstawienia połączone z warsztatami plastyczno-teatralnymi.

W marcu przyszłego roku zaplanowano 21. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji