Artykuły

W rytmie Fredry

"Damy i huzary" są pierwszym spektaklem, który zreali­zował pan w Teatrze Śląskim. Dlaczego zdecydował się pan zrobić to przedstawienie wła­śnie w Katowicach?

- Teatr Śląski ma bardzo do­bry zespół - i śpiewający, i tań­czący. A próba zrobienia przed­stawienia muzycznego z "Dam i huzarów", to eksperyment, który wart jest tego, by go prze­prowadzić w teatrze na tym po­ziomie.

"Damy i huzary" należą do żelaznego repertuaru polskich teatrów. Jak są grane według Wojtyszki?

- Dopisałem 22 piosenki. Muzykę do nich skomponował Jerzy Derfel. Ta muzyka jest fe­nomenalna, niezwykła, czasem pastiszowa. Wydaje mi się, że to w ogóle ciekawy pomysł, bo ten tekst jest bogaty w struktu­ry melodyczne. Fredro wpro­wadza mnóstwo powtórzeń (A widzisz! A widzisz! A wi­dzisz!). Fraza Fredrowska do­skonale przechodzi w muzykę. Zresztą "Damy i huzary" w pierwotnym zamyśle miały być pisane wierszem, więc nie przypuszczam, żeby Fredro miał mi za złe, że trochę tych wierszy śpiewamy. Natomiast stylistyka tego przedstawienia przypomina klasycznie polskie piosenki w rodzaju: "Tańcowa­ła Małgorzata, tańcował i Grzegorz". Polska melodyka między kujawiakiem i mazurem, trochę ludowa i trochę szlachecka, trochę jak "Kram z piosenka­mi" Schillera. Myślę, że ten typ muzyki doskonale korespondu­je z Fredrą.

Dlaczego wybrał pan wła­śnie "Damy i huzary"?

- To najweselsza komedia Fredry. Zresztą Fredro jest nie­wątpliwie geniuszem jeśli cho­dzi o poczucie humoru. Jedno­cześnie gdyby ktoś spojrzał głę­biej, to jest on zarówno dow­cipny, jak i - czasami - tragiczny. Tego tragizmu staram się tu nie pokazywać. Ale widzę w twórczości Fredry ten pro­blem. Bardzo kocham "Damy i huzary". Ja tęskniłem za tą sztuką, ona ma tyle wdzięku... Czasem sobie pozwalam na to, żeby robić coś dla przyjemno­ści. A tak w ogóle, to moje wy­bory wynikają z indywidualne­go impulsu lirycznego, tzn. albo się zakochuję w czymś, albo nie. Nigdy nie robiłem czegoś na zamówienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji