Biesy i Beatlesy
- Już od sierpnia trwają próby "Biesów" Dostojewskiego w adaptacji Alberta Camusa i mojej reżyserii. Do "Biesów" zaprosiłem Jerzego Kiszkisa, który, jak sam mówi, po kilkunastu latach wraca na scenę. W spektaklu gra jedną z głównych ról, czyli Stiepana Wierchowieńskiego. Mogę tylko powiedzieć, że to może być niezwykłe, bo wspaniale próbuje - rozmowa z dyrektorem Krzysztofem Babickim o nowym sezonie Teatru Miejskiego w Gdyni.
Rozmowa z Krzysztofem Babickim [na zdjęciu], dyrektorem artystycznym Teatru Miejskiego w Gdyni, o planach na nowy sezon:
Jaki był miniony sezon?
- Myślę, że jeden z lepszych, a frekwencja na Scenie Letniej w Orłowie pobiła wszelkie rekordy. Przedstawienie "Jeszcze bardziej Zielona Gęś" cieszyło się wielkim powodzeniem, na ostatnie spektakle brakowało miejsc, więc będziemy grali je w przyszłym sezonie.
Teatr otrzymał zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu. Jedziemy ze sztuką Pawła Huellego "Kolibra lot ostatni". Z Polski przyjadą takie teatry, jak Narodowy z Warszawy czy Jaracza z Łodzi. Będą teatry z Francji, Argentyny i Niemiec, czyli gramy w zacnym towarzystwie i pokażemy tę naszą opowieść o Gombrowiczu na tym festiwalu.
Za nami premiera komedii Fredry "Ożenić się nie mogę" Co dalej?
- Już od sierpnia trwają próby "Biesów" Dostojewskiego w adaptacji Alberta Camusa i mojej reżyserii. Do "Biesów" zaprosiłem Jerzego Kiszkisa, który, jak sam mówi, po kilkunastu latach wraca na scenę. W spektaklu gra jedną z głównych ról, czyli Stiepana Wierchowieńskiego. Mogę tylko powiedzieć, że to może być niezwykłe, bo wspaniale próbuje. Gra cały zespół teatru i jeszcze najmłodsza koleżanka, którą zaangażowałem do roli Lizy. Pani Aleksandra Przybył jest studentką Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi. Premiera przewidziana jest na 22 listopada. Na Małej Scenie szykuje się spektakl z góralską nutą... Autorem "Historii filozofii po góralsku" jest ksiądz Józef Tischner. To trzyosobowa sztuka filozoficzno-muzyczna, w której zagrają tak wspaniale śpiewający aktorzy, jak: Bogdan Smagacki, Elżbieta Mrozińska i Beata Buczek-Żarnecka. Adaptacja i reżyseria Bogdan Ciosek. Premiera 21 stycznia. W 2015 roku mija 15 lat od śmierci księdza Józefa Tischnera.
A co Teatr Miejski szykuje nowego dla dzieci?
- W lutym nasi aktorzy prowadzić będą warsztaty. Rok temu trudno się było na nie wcisnąć, do teatru przychodzili rodzice z dziećmi, każde chciało być gwiazdą - to wielka zabawa, oswajanie najmłodszych z teatrem.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru czeka nas... "Otello" Szekspira w reżyserii Waldemara Raźniaka. Młody reżyser przed rokiem zrobił u nas graną z wielkim powodzeniem "Joannę Szaloną; Królową". W tym spektaklu wraca na scenę Stefan Iżyłowski.
Czy nadal na Darze Pomorza grany będzie spektakl "Idąc rakiem'?
- Tak, dopóki widzowie chcą go oglądać, w październiku będą dwa spektakle. W maju planujemy prapremierę sztuki Pawła Huellego, napisaną specjalnie dla naszego teatru, pt. "Żółta łódź podwodna". Będzie to sztuka o Johnie Lennonie, jego zabójcy, jego życiu, czyli rzecz o muzyce, miłości i śmierci. Oczywiście, nikt się nie ośmieli napisać do przedstawienia muzyki innej niż Beatlesów, a na inauguracji, mamy nadzieję, orkiestra Marynarki Wojennej zagra "Yellow Submarine". Będzie to spektakl w mojej reżyserii.
Wreszcie Scena Letnia, czy planujecie nową premierę?
- Wrócimy do "Zielonej gęsi", bo zainteresowanie jest wciąż spore, ale ponieważ jest to już 20. Scena Letnia przygotowujemy koncert, który grany będzie przez kilka tygodni pod tytułem "Największe przeboje Sceny Letniej" w reżyserii Rafała Kowala, który jest - jak zapewne nie wszyscy wiedzą, także kompozytorem.
Wróćmy jeszcze do otwierającej sezon komedii Aleksandra Fredry "Ożenić się nie mogę".
- Grzegorz Kempinsky, reżyser urodzony w Szwecji, nie miał nigdy kontaktu z Fredrą w szkole. Jest to sztuka prozą, z podtytułem "współczesna", nie była w Trójmieście wystawiana, a w Polsce chyba raz po wojnie. Uważam, że jeżeli teatr może przybliżyć nieznane dzieła naszych klasyków, to powinien to robić.