Artykuły

Poznań. Weekend z "Operą za trzy grosze" w Polskim

Końcówka września to powrót Mackiego Majchra i rodziny Peachumów na deski Teatru Polskiego w Poznaniu. Zapraszamy 26, 27 i 28 września o godz. 18.

Zrealizowana z przepychem, przy niemal pełnym składzie aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu wspartym zespołem muzycznym pod kierownictwem Agnieszki Nagórki, "Opera za trzy grosze" to pozycja obowiązkowa w kalendarzu każdego wielbiciela teatru.

***

"Opera za trzy grosze" Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla to adaptacja "Opery żebraczej" z 1728 roku, angielskiego poety Johna Gaya. Brecht przeniósł jej akcję do czasów mu współczesnych (koniec lat 20.), a bohaterami uczynił nędzarzy i bandytów z londyńskiego Soho. Czołową postacią jest Mackie Majcher - przestępca, który żeni się z Polly Peachum, córką króla żebraków.

W najnowszej realizacji czas i miejsce akcji spektaklu to Berlin 1945. Chwila, w której widzimy Niemców, jako naród pokonany. To czas okrutny, kiedy państwa i prawa organizujące życie społeczne w formie do jakiej przywykliśmy przestały funkcjonować. W sytuacji po katastrofie, kiedy zdobycze cywilizacyjne zawiodły, a wartości przestały mieć jakiekolwiek znaczenie, ludźmi kieruje desperacka chęć przetrwania. To świat głodu, niedostatku i niepewności jutra.

"Opera za trzy grosze" to nie tylko literatura, ale także słynne songi Kurta Weilla, które są integralną częścią tego dzieła. Nieśmiertelne kompozycje Weilla w idealny sposób korespondują z tekstem Brechta, wchodząc na stałe do kanonu muzycznego. Straszny song o Mackie Majchrze stał się ikoną, utworem rozpoznawanym i interpretowanym na nowo przez wielu artystów.  

Reżyseria: Paweł Szkotak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji