Artykuły

Gdańsk. Film o spektaklu Dada von Bzdülöw

Instytut Kultury Miejskiej i Teatr Dada von Bzdülöw zapraszają 2 października o godz. 19 do IKM na premierę filmu dokumentalnego "Celebration" w reżyserii Michała Popczyka.

Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w grudniu 2012 roku w trakcie prób do przedstawienia "Celebration, czyli koniec. I jeszcze raz!" zamykającego jubileusz XX-lecie Teatru Dada.

W przygotowaniach do spektaklu uczestniczyło 21 osób, m.in. Mikołaj Trzaska, Paweł Szamburski, Izabela Chlewińska, Dominika Knapik, Filip Szatarski, Radek Hewelt, Dawid Lorenc, Ula Zerek i Tatiana Kamieniecka, czyli ci, którzy w ostatnich latach współtworzyli przedstawienia Teatru Dada.

Film "Celebration" śledzi i pokazuje kulisy realizacji przedstawienia, które wystawione zostało 13 grudnia 2012 r. w Teatrze Wybrzeże. Swoisty bałagan i emocje przedpremierowe łączą się z radością spotkania w tak dużym zespole. Role są rozdane, powstaje choreografia, muzyka rodzi się z improwizacji. Dokument przetykany jest opowieścią o Teatrze Dada i o jego założycielach. Opowiadają współtwórcy teatru. Każdy z nich odcisnął wyraźne piętno swoich artystycznych poszukiwań na kształcie kolejnych przedstawień Teatru Dada. Każdy z nich ma do Teatru Dada odmienny stosunek, inaczej komentuje swoje spotkanie z filozofią Teatru prowadzonego przez Katarzynę Chmielewską i Leszka Bzdyla.

- Zazwyczaj przy okazji okrągłej rocznicy powstają dokumenty lekko pomnikowe. Film Michała Popczyka przesycony jest ironią. Ironia ta sprawia, że praca na jubileuszową fetą XX-lecia Teatru Dada wydaje się być jedynie żartobliwym i dadaistycznie nieskoordynowanym spotkaniem pewnej formacji artystycznej, której przyświeca idea wolności twórczej i swoista myśl, którą można opisać zdaniem z książki "Życie przed sobą" Romain Gary'ego: "Ja nie robię swojego życia na bóstwo" - mówi Leszek Bzdyl z Teatru Dada von Bzdülöw.

Oprócz premiery dokumentu, wyprodukowanego przez Instytut Kultury Miejskiej, Teatr Dada opowie o planowanych wydarzeniach na najbliższe miesiące, w tym grudniowej premierze nowego spektaklu: "Transmigrazione di fermenti d'amore".

***

Pokaz dokumentu "Celebration" w reżyserii Michała Popczyka

Data: 2 października (czwartek), godz. 19.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Wstęp wolny

Scenariusz i reżyseria: Michał Popczyk, Irena Siedlar

Współpraca: Magdalena Hajdysz

Zdjęcia: Michał Popczyk, Mateusz Sendrowicz

Montaż: Irena Siedlar

Dźwięk: Piotr Pastuszak

Światło: Łukasz Proch

Wystąpili:

Leszek Bzdyl, Izabela Chlewińska, Katarzyna Chmielewska, Helena Ganjalyan-Pisarek, Radek Hewelt, Magda Jędra, Tatiana Kamieniecka, Dawid Lorenc, Dominika Knapik, Michał Kołodziej, Katarzyna Piątek, Maciej Salamon, Anna Steller, Paweł Szamburski, Filip Szatarski, Mikołaj Trzaska, Marek Tynda, Olo Walicki, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Ula Zerek

Operatorzy kamer realizacji spektaklu Celebration:

Grzegorz Dolecki, Michał Popczyk, Krzysztof Wojtczyk, Mateusz Sendrowicz

Produkcja: Instytut Kultury Miejskiej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji