Artykuły

Wrocław. Powieść Krajewskiego zostanie wystawiona w Teatrze Współczesnym

Spektakl będący adaptacją powieści kryminalnej Marka Krajewskiego "Koniec świata w Breslau" będzie jedną z sześciu premier przygotowywanych w nowym sezonie artystycznym przez Teatr Współczesny.

W nowym sezonie artystycznym w repertuarze wrocławskiego Teatru Współczesnego dużo miejsca zostanie poświęcone związanemu przez wiele lat ze stolicą Dolnego Śląska dramaturgowi Tymoteuszowi Karpowiczowi. To część rozpisanego na trzy lata projektu "Strefa Kontaktu 2016", którego celem jest przybliżenie postaci trzech związanych z Wrocławiem współczesnych dramaturgów - Tadeusza Różewicza, Helmuta Kajzara i Tymoteusza Karpowicza.

Na luty 2015 r. Teatr Współczesny przygotowuje prapremierę sztuki Karpowicza "Niewidzialny chłopiec". "To sztuka, którą Karpowicz napisał w 1968 r. i która nigdy nie ukazała się drukiem. To opowieść o konformizmie i buncie, o tym jak ludzie wchodzą w układy z rzeczywistością, w której żyją" - mówił w środę na konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego Teatru Współczesnego Marek Fiedor.

W czerwcu 2015 r., w 10. rocznicę śmierci Karpowicza, zostanie również otwarta pierwsza w historii wystawa monograficzna poświęcona postaci dramaturga.

Pierwsza premierą nowego sezonu artystycznego ma być jednak adaptacja powieści Jakuba Żulczyka "Radio Armagedon". To historia młodych ludzie, którzy założyli zespół muzyczny. Ich twórczość doprowadziła do rewolty społecznej w miasteczku, w którym żyją. Premiera tego spektaklu odbędzie się w listopadzie.

Z kolei w styczniu 2015 r. wrocławskim Teatr Współczesny zamierza wystawić spektakl inspirowany życiem rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana. Unikający rozgłosu uczony udowodnił hipotezę Poincarego, dotyczącą wielowymiarowych przestrzeni i ich zachowania w specjalnych przekształceniach. Był to jeden z siedmiu problemów matematycznych, za rozwiązanie których Instytut Matematyczny Claya w Cambridge płacił milion dolarów. Perelman nagrody nie przyjął, twierdząc, że jego wkład w udowodnienie hipotezy Poincarego nie był wcale większy niż wkład amerykańskiego matematyka Richarda Hamiltona, który pierwszy zasugerował rozwiązanie.

W kwietniu zaś po raz pierwszy zostanie zrealizowana adaptacja powieści kryminalnej Marka Krajewskiego. Na deskach wrocławskiego teatru zostanie wystawiony "Koniec świata w Breslau". To druga z serii książek Krajewskiego o radcy kryminalny Eberhardzie Mocku, dla której scenerią jest przedwojenny Wrocław.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji