Artykuły

Katowice. "Dezember Palast Proces" Jabrzyka i Majewskiego

Budynek Centrum Kultury Katowice, popularnie zwany "Dezember Palast" - potrzebny czy zbędny? Ładny czy brzydki? Komu i czemu ma służyć? Remontować go czy burzyć? Takie dylematy mają urzędnicy i mieszkańcy Katowic.

Okazuje się, że wieloletni spór o budynek jest dobrym materiałem na artystyczny performance. "Dezember Palast Proces" - taką nazwę nosił będzie projekt teatralny realizowany w Katowicach przez Jacka Jabrzyka i Sebastiana Majewskiego.

Pierwszy z nich jest reżyserem teatralnym, drugi - dramaturgiem, zastępcą Jana Klaty, obecnego dyrektora Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Dyskusja na temat potrzeby istnienia gmachu przy placu Sejmu Śląskiego, której echa raz po raz przetaczają się przez lokalne media, skłoniła ich do napisania scenariusza i przygotowania spektaklu. A jako że nie są związani z Katowicami, to ich spojrzenie na tę sprawę z pewnością będzie inne: zdystansowane, pozbawione emocji i wątków osobistych.

- Razem z Jackiem wpadliśmy na pomysł, żeby osądzić ten budynek. Spektakl będzie miał charakter procesu sądowego, w którym obydwie strony sporu zaprezentują fakty na temat pozwanego - opowiada Sebastian Majewski.

Pomysł ciekawy, inspirowany procesami, które przeprowadzane były w antycznej Grecji, a później wśród ludów europejskich. Społeczność wytaczała sprawy budynkom lub przedmiotom, które winiła za śmierć bliskich lub życiowe niepowodzenia. Sąd taki miał właściwości oczyszczające. Ludzie, przenosząc złość i żal na budynek, pozbywali się złych emocji i mogli spokojnie żyć dalej.

Żeby spektakl dobrze wypadł, pomysłodawcy procesu nad "Pałacem Grudnia" współpracują m.in. z Jarosławem Gwizdakiem, prezesem Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, pozyskując informacje na temat przeprowadzania spraw sądowych.

Chcą także zaprosić do współtworzenia scenariusza mieszkańców Katowic. Szukają ludzi, którzy mają na ten temat coś do powiedzenia. Świadków historii powstania gmachu, osób pamiętających anegdoty z nim związane, posiadaczy pamiątek, zdjęć i filmów na ten temat.

Jeśli ktoś ma do budynku przy placu Sejmu Śląskiego stosunek emocjonalny, jeżeli wśród czytelników są jego budowniczowie, konstruktorzy, byli pracownicy i osoby korzystające z jego oferty teraz i w przeszłości - niech podzielą się z Majewskim i Jabrzykiem swoimi wspomnieniami i opiniami.

Zgłoszenia mogą kierować do Fundacji FOMA, mailowo: fundacja@farmofart.com lub telefonicznie: 883 710 012. Jest szansa, że dzięki temu 9 listopada w podcienia CKK zawita prawdziwa historia wpleciona w sztukę wysoką.

"Dezember Palast Proces" realizowany jest w ramach projektu Reaktor Katowice, towarzyszącemu tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, który odbędzie się w listopadzie. W jego organizację włączyły się instytucje i stowarzyszenia, którym zależy na aktywnym udziale zwykłych mieszkańców w inicjatywach kulturalnych.

W programie Reaktora znalazły się prezentacje spektakli niezależnych pod szyldem Teatr Dzielnicowy koordynowane przez Inqubator Teatralny, występy Górniczej Orkiestry Dętej "Katowice", koncert Wojciecha Kucharczyka, realizacja słuchowiska, projekcje filmów, akcja miejska Katowood i debaty społeczne. I już się zaczął. Swą działalność oficjalnie zapoczątkował 10 września na hałdzie w dzielnicy Kostuchna odpaleniem odrestaurowanego neonu "Boże Dary", ściągniętego z fasady budynku pobliskiej kopalni Murcki-Staszic.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji