Artykuły

Kraków. Wystawa na scenie - teatr Tino Sehgala

Światowa awangarda w Krakowie. Dzięki spektaklom Tino Sehgala nic w teatrze nie było takie, jak wcześniej. Jego ostatnią realizację zobaczymy podczas 39. RMNSC.

Opuścił teatr, przenosząc się do muzeów - muzea zamiast przedmiotów zaczęły wystawiać ludzi, reżyserowane sytuacje, rozmowy, spotkania i w efekcie otwierać oddziały performansu, tańca i teatru. Dzięki spektaklom Tino Sehgala nic nie było takie, jak wcześniej. Jego ostatnią realizację zobaczymy podczas 39. RMNSC.

Artysta nie zgadza się na dokumentowanie swoich prac, tłumacząc, że performans może być utrwalony "tylko w pamięci oglądającego". Tak było m.in. w hallu Tate Modern, muzeum Guggenheima czy podczas ostatnich Documenta w Kassel. (bez tytułu) (2000), jego ostatni teatralny spektakl, został "odrestaurowany" przez Borisa Charmatza, założyciela Musée de la Danse. To subiektywny przegląd historii tańca, montaż fragmentów ikonicznych choreografii XX wieku, wystawa na scenie. Przywołując wyimki znanych układów, Sehgal, a za nim dziś Charmatz, występujący tu w rolach interpretatora, choreografa i kuratora scenicznego, pytają o miejsce tańca w społeczeństwie, które jest w ciągłym ruchu, w ideologii, polityce, relacji władzy i wiedzy. Artyści zastanawiają się, jak wyglądałoby, jeśli jego wartości wywodziłyby się z choreografii i jak zmieniło się jej postrzeganie przez ostatnich piętnaście lat. Jak postrzegał ją w 2000 roku Sehgal i jak po 14 latach przywołuje ją dziś Charmatz? Na to pytanie odpowie 39.edycja RMNSC. W Krakowie układ choreograficzny(bez tytułu) (2000) zobaczymy w wykonaniu dwóch wybitnych tancerzy: samego Borisa Charmatza oraz Franka Willensa.

Jeden z najciekawszych projektów Borisa Charmatza to Expo Zéro, przedstawienie, żywa wystawa i dialog, gdzie w formie quasi-warsztatu wybitni choreografowie i reżyserzy sztuk performatywnych, jak Rabih Mroué czy Meg Stuart tańczą i rozmawiają z pisarzami, krytykami i publicznością na temat powodów i sposobów - od najbardziej prywatnych po najbardziej polityczne - tworzenia ruchu. Expo Zéro w nowej odsłonie będzie częścią programu Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w 2015 roku.

Więcej informacji można znaleźć na www.rmnsc.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego profilu: www.facebook.com/RMNSC.FESTIVAL i www.twitter.com/RMNSC_KRK. Do zobaczenia w Krakowie od 4 do 12 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji