Artykuły

Jarocin. "Dzieci Jarocina śpiewają Retrojutro" w kinie Echo

Dziś w kinie Echo w Jarocinie obejrzeć można kolejny spektakl zrealizowany w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje". Tym razem w głąb lat 80. wyruszyły, wraz z zespołem Dzieci Jarocina, Weronika Szczawińska i Agnieszka Jakimiak.

Kiedy po raz pierwszy przyjechaliśmy z Agnieszką Jakimiak i Krzyśkiem Kaliskim spotkać się z Dziećmi Jarocina, skorzystaliśmy z uprzejmości prowadzących archiwum [Spichlerza Polskiego Rocka] i poszliśmy tam na kwerendę. Przeglądaliśmy kasety z nagraniami młodych zespołów, nadsyłane na festiwal. Naszą uwagę zwrócił kompletnie nieznany zespół, który zgłosił się w 1985 roku, zdołał zagrać na festiwalu, ale raczej nie zdobył uznania. Zaintrygował nas ze względu na oryginalne teksty i muzykę, która wydaje się antycypować pewne późniejsze trendy w muzyce popularnej i może być doceniona chyba dopiero z perspektywy czasu. Pomyślałam, że może warto zbudować opowieść o Jarocinie i festiwalu w oparciu o tę "zaginioną", ale bardzo autentyczną twórczość, odejść od mainstreamowych narracji i melodii, zapomnieć o gwiazdach sceny, a przywrócić zapomnianych.

(Weronika Szczawińska w rozmowie z Natalią Plutą: Przełamujemy stereotypy, Życie Jarocina, 27 sierpnia 2014r.)

Historia i pamięć to, obok problematyki feministycznej, główne tematy, którymi zajmuje się reżyserka teatralna i dramaturżka Weronika Szczawińska. W swoich przedstawieniach nakłuwa wspólne mity, by krytycznie, bez sentymentów i resentymentów, dyskutować o przeszłości. Jak sama mówi, upomina się o prawdę fragmentu, śladu, resztki, o wyławianie z archiwum pamięci wszystkich tych rzeczy, które zostały zaniedbane. Tym razem Szczawińska wraz dwójką współrealizatorów spektaklu - Agnieszką Jakimiak i Krzysztofem Kaliskim - wyruszy w głąb lat '80 do Jarocina. W projekcie weźmie udział działający w ramach współpracy dwóch organizacji pozarządowych (Stowarzyszenia Jarocin XXI i Towarzystwa Muzycznego im. Alfonsa Kowalskiego) zespół Dzieci Jarocina, w którym śpiewają i grają dzieci, nastolatki, seniorzy, artyści-weterani festiwalu lat '80 i młodzi niezależni muzycy. Premiera odbędzie się w Kinie Echo, w którym organizowane były pierwsze edycje festiwalu.

Współpraca: Stowarzyszenie Jarocin XXI, Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego, Muzeum Regionalne w Jarocinie / Spichlerz Polskiego Rocka

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: mailowo (rezerwacja@jarocin.info) lub w kasie Kina "Echo" (ul. Gołębia 1), City Cafe (ul. Rynek 22) i Czytelni pod Ratuszem (ul. Rynek - Ratusz)

***

"Dzieci Jarocina śpiewają Retrojutro"

Reżyseria: Weronika Szczawińska,

Dramaturgia: Agnieszka Jakimiak

Muzyka: Krzysztof Kaliski

Kino Echo w Jarocinie (ul. Gołębia 1)

15 września, godz. 19.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji