Warszawa. "Dzienniki Majdanu" na inaugurację nowego sezonu w Teatrze Powszechnym
Premierą "Dzienników Majdanu" otwiera sezon 2014/2015 stołeczny Teatr Powszechny. Według nowego dyrektora placówki Pawła Łysaka ma ona ogromną rolę do spełnienia w dzisiejszych czasach. - Ma to być teatr obywatelski, zaangażowany, teatr spraw - zadeklarował.
Od tego sezonu premiery teatralne odbywać się będą w blokach tematycznych, a pierwszy z nich będzie odnosić się do sytuacji na Ukrainie.
W ramach tego bloku przewidziane są dwie premiery, do których trwają już próby. Kanwą sztuki "Dzienniki Majdanu" Natalii Worożbyt w reżyserii Wojtka Klemma są spisywane na gorąco relacje uczestników wydarzeń na kijowskim Majdanie. Sztuka zostanie wystawiona na Małej Scenie 24 października. 13 grudnia odbędzie się premiera "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja w reżyserii Marcina Libera. Spektakl będzie "znakomitym punktem wyjścia do snucia refleksji o współczesnym rosyjskim imprerializmie" - uznał Paweł Sztarbowski, autor adaptacji.
Blok jest przygotowywany we współpracy z miesięcznikiem "Teatr", którego najnowszy, październikowy numer będzie poświęcony współczesnemu teatrowi na Ukrainie. Tworzyć go będą teksty autorów ukraińskich, które powstały pomiędzy rewolucją na Majdanie a wybuchem wojny na wschodzie Ukrainy, a blok zwieńczy debata: "Teatr rewolucji - rewolucja w teatrze".
W styczniu rozpocznie się drugi blok tematyczny zatytułowany "Człowiek człowiekowi szczurem", dla którego spoiwem będzie motyw dziecka. Zostanie wystawiona (jak podkreśla dyrekcja pierwszy raz na polskiej scenie po II wojnie światowej) sztuka Gerharta Hauptmanna "Szczury" w reżyserii Marii Kleczewskiej. "Sztuka jest osadzona w realiach współczesnej Warszawy, wśród ludzi wykształconych i bogatych, z pierwszych stron gazet, którzy roszczą sobie prawo do pouczania i wychowywania społeczeństwa" - powiedział Łukasz Chotkowski, autor dramaturgii.
Spektakl będzie miał swoją premierę w Krakowie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BOSKA KOMEDIA w grudniu. Premiera warszawska przewidziana jest miesiąc później. Drugą premierą w ramach tego bloku będzie polsko - turecka koprodukcja "Aalst" w reżyserii Radosława Rychcika. Jest to utrzymany w konwencji przesłuchania spektakl, który przedstawia historię okrutnej zbrodni jaką dokonano na przedmieściach belgijskiego miasta Aalst w 1999 r.
W marcu i kwietniu teatr podejmie temat tożsamości Warszawy. W ramach bloku odbędzie się premiera spektaklu "Grochów" Piotra Cieplaka opartego na tekście Andrzeja Stasiuka i "Lalki" Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Farugi. Na czerwiec - w kolejnym bloku pod roboczą nazwą "My panowie szlachta" - Michał Zadara zapowiedział premierę "Fantazego" Juliusza Słowackiego.
Łysak zapowiedział powstanie klubu "Mózg Warszawa" - miejsca inspiracji artystycznej i przestrzeni eksperymentalnych działań twórczych, a także "Pracowni Dramatu", czyli warsztatu dla młodych dramatopisarzy i miejsca dyskusji o tekstach znanych autorów piszących dla Teatru Powszechnego.
Kontynuowane będą przedsięwzięcia wprowadzone w latach ubiegłych, np. projekt edukacyjny "Teatr w klasie". Zapoczątkuje go 19 września premiera "Uwodziciela" Radosława Paczocha w reżyserii Karoliny Kirsz.
W Teatrze Powszechnym odbywać się będą także cykle Rodzinnych Spotkań, które polegają na tym, że w czasie oglądania spektaklu przez rodziców, dzieci znajdują się pod opieką animatorów.