Artykuły

Poznań. Premiera Komuny/Warszawa w CK Zamek

W ramach programu performatywnego "My, mieszczanie", realizowanego w CK Zamek, 13 września odbędzie się premiera spektaklu Komuny/Warszawa "Tocqueville. Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji" w reż. Grzegorza Laszuka. W programie także m.in. spotkanie z pisarzem Ignacym Karpowiczem.

Życie Alexisa de Tocqueville'a jest potencjalnie fascynującą opowieścią: arystokratyczne pochodzenie, wyprawa do Ameryki, mezalians małżeński, kariera parlamentarna i rządowa, udział w rewolucji 1848 roku, sława jednego z najwybitniejszych umysłów epoki...

A jednak coś poszło nie tak. Może autorzy jego biografii nie mieli talentu albo on sam - zbyt ambitny, wyniosły, chorowity i mało towarzyski - nie pozostawił po sobie dobrych wspomnień.

A może stało się tak, jak wizjonersko opisał w swoim najważniejszym dziele, "O demokracji w Ameryce" - po rewolucji, w społeczeństwie równych obywateli i obywatelek, nie będzie już Wielkich Ludzi ani Wielkich Idei, będzie za to krzątanina wokół małych domowych spraw, robienie interesów, troska o dobrobyt - czyli codzienność klasy średniej (mieszczaństwa).

Tocqueville czuł niechęć do tych nowych czasów, ale jego przenikliwy umysł odczytywał nowe wzory, według których miał się rozwijać świat. I był tym odkryciem zafascynowany.

W "Tocqueville. Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji" chcemy przyjrzeć się społeczeństwu, którego narodziny opisywał francuski myśliciel: społeczeństwu pospolitych spraw, codziennych problemów i małych radości. Podobnie jak życie Tocqueville'a, jest ono raczej nudne i przewidywalne, ale jest w nim też ukryta siła powstrzymująca świat przed upadkiem, a czasem popychająca go ku nowym celom.

Przedstawienie inspirowane życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville'a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. Najsłynniejsza jego książka to "O demokracji w Ameryce", efekt podróży do młodych Stanów Zjednoczonych, a zarazem próba opisu rodzącej się tam klasy średniej.

***

W ramach projektu "My, mieszczanie" kuratora Tomasza Platy, odbędzie się cykl wydarzeń. Przed nami między innymi odpowiedzi na prozaiczne, ale tworzące fundament mieszczańskiej mentalności pytania, takie jak: czy dom to centrum świata, czy głupio jest mieć nieposprzątane w mieszkaniu i czy dom bez zasłon jest nagi?

Zapraszamy na interpretacje i wariacje tematu mieszczan, mieszczaństwa i mieszczańskości nie tylko podczas premiery spektaklu Grzegorza Laszuka "Tocqueville. Życie Codzienne Po Wielkiej Rewolucji" (13.09. g. 20), ale także projekcji klasycznego filmu "Narodziny narodu" Davida W. Griffitha z 1915 roku (12.09. g. 20), wykładu Agaty Bielik-Robson (13.09. g. 16) i rozmowy z pisarzem Ignacym Karpowiczem (13.09. g. 17.15).

Zaplanowany wykład prof. Henryka Domańskiego został odwołany z przyczyn od nas niezależnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji