Poznań. "Oblężenie" Piotra Rowickiego wygrało "Metafory Rzeczywistości"
Dramat "Oblężenie" autorstwa Piotra Rowickiego zwyciężył w VII edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości". Rywalizację dramatopisarzy rozstrzygnięto w niedzielę w Poznaniu. Na organizowany przez Teatr Polski konkurs nadesłano prawie 200 tekstów.
"Oblężenie" zdobyło również nagrodę publiczności. Wyróżnienie przyznawane przez dziennikarzy trafiło do Piotra Domalewskiego, autora dramatu "Pięć metrów kwadratowych".
W weekend odbyły się sceniczne czytania sztuk, które trafiły do finału konkursu. Zwycięski dramat zostanie wystawiony w Teatrze Polskim.
Jak powiedział PAP dyrektor Teatru Polskiego Paweł Szkotak, poziom VII edycji "Metafor Rzeczywistości" był bardzo wyrównany. - Dramat Piotra Rowickiego i jego sceniczna prezentacja zaproponowana przez Joannę Zdradę-Biel, z bardzo ciekawymi zalążkami ról w wykonaniu aktorów, wydały się nam najbardziej interesującą propozycją tegorocznego konkursu - powiedział Szkotak, który był członkiem jury.
"Oblężenie" opowiada o toksycznej relacji matki i syna - misjonarza, który wraca do kraju oskarżony o pedofilię. Dramat koncentruje się na tym, co dzieje się między nimi w sytuacji oskarżeń i najazdu dziennikarzy. Jak przyznaje autor, "Oblężenie" oparte jest o historię polskiego księdza, który pracował na Dominikanie.
Piotr Rowicki był laureatem głównej nagrody i nagrody publiczności w konkursie w 2010 roku, dwa lata wcześniej jego tekst zdobył wyróżnienie.
Pula nagród VII edycji "Metafor" wynosiła 35 tys. zł. Tekst oceniali literaturoznawca prof. Przemysław Czapliński, krytyk teatralny Łukasz Drewniak, oraz Paweł Szkotak.
"Metafory Rzeczywistości" to ogólnopolski konkurs na dramat poświęcony współczesnej problematyce. Głównym celem projektu jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną.
W pierwszym etapie konkursu wybierane są trzy teksty. Następnie są one przystosowywane do wymogów sceny, przy współpracy z zaproszonymi reżyserami, oraz aktorami Teatru Polskiego. W trzecim etapie przedsięwzięcia następuje ich prezentacja w formie czytań scenicznych. W czasie wszystkich dotychczasowych edycji konkursu ocenionych zostało ponad tysiąc nadesłanych tekstów.
Dzięki poprzednim edycjom konkursu na scenę przeniesione zostały m.in. dramaty "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi, "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak, "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Mykwa" i "Chłopiec malowany "Piotra Rowickiego, "Przyjaciel" Radosława Paczochy, "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika oraz Dramat "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego.
Na zdjęciu: Piotr Rowicki odbiera nagrodę od Pawła Szkotaka, dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu