Artykuły

Żarnowiec. Festiwal w dworku Marii Konopnickiej

Muzyka operetkowa będzie dominowała podczas tegorocznego 3-dniowego Festiwalu "Żarnowiec 2014", który rozpoczyna się w piątek w Żarnowcu k. Krosna (Podkarpackie). Celem festiwalu jest również przypomnienie postaci i twórczości Marii Konopnickiej.

Po raz dziesiąty impreza odbędzie się na dziedzińcu dworku pisarki. Od pół wieku mieści się w nim jej muzeum biograficzne. - Przesłaniem festiwalu jest promowanie muzyki poważnej, operetkowej, a jednocześnie przypominanie postaci i twórczości Marii Konopnickiej. Odbywa się przecież w miejscu, gdzie pisarka mieszkała przez wiele lat - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.

W pierwszym dniu festiwalu odbędzie się koncert "W hołdzie Marii Konopnickiej". Tenor Andrzej Marian Jurkiewicz zaśpiewa pieśni jej autorstwa. Będzie można usłyszeć m.in. "W piwnicznej izbie", "Pieśń o domu", "Na obczyźnie".

Także w piątek istniejący od prawie 60 lat Cygański Teatr Muzyczny "Terno" wystąpi ze spektaklem "Z muzyką cygańską przez świat". Z kolei w sobotę można będzie obejrzeć występ Grupy MoCarta oraz galę operetkową "W krainie uśmiechu i nie tylko".

Natomiast w niedzielę orkiestra, chór, balet i soliści Opery Śląskiej w Bytomiu zaprezentują operetkę Johanna Straussa syna "Zemsta nietoperza" (na zdjęciu).

- Co roku podczas festiwalu organizowane są akcje charytatywne dla potrzebujących z Podkarpacia. W minionych latach zbieraliśmy m.in. na Hospicjum w Krośnie czy powodzian w Jaśle. W tym roku chcemy wspomóc krośnieńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - podkreślił Wiatr.

Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od 2005 roku. W kolejnych jego edycjach uczestniczy po kilka tysięcy widzów. Jego organizatorem jest m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji