Artykuły

Gdańsk. Wystawa "Dziady na scenach polskich"

25 listopada o godz. 17 w Galerii Teatralnej w Pałacu Opatów w Oliwie (ul. Cystersów 18) otwarta zostanie wystawa "Teatralna gra z tekstem. Dziady Adama Mickiewicza na scenach polskich". Wystawę zrealizował Dział Teatralny Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Na wystawie zgromadzono bogaty materiał historyczno-dokumentacyjny, obejmujący okres od połowy XIX wieku do chwili obecnej. W atrakcyjnej plastycznie formie zaprezentowane zostaną także spektakle, które przeszły do historii polskiego teatru i świadczą o tożsamości kultury narodowej. Będą to m.in. inscenizacje Stanisława Wyspiańskiego, Kraków 1901, Leona Schillera, Warszawa 1934, Aleksandra Bardiniego, Warszawa 1955, Jerzego Grotowskiego, Opole 1961, Mieczysława Kotlarczyka, Kraków 1961, Kazimierza Dejmka, Warszawa 1967, Konrada Swinarskiego, Kraków 1973, Macieja Prusa, Gdańsk 1979, Włodzimierza Staniewskiego, Gardzienice 1981, Jerzego Grzegorzewskiego, Kraków 1995, Adama Sroki, Opole 1997, Krzysztofa Babickiego, Lublin 2001, Macieja Sobocińskiego, Kraków 2003.

Zaprezentowane w nowych kontekstach wystawienniczych eksponaty: plakaty, afisze, programy, fotografie, makiety, projekty kostiumów, kostiumy, projekty scenograficzne, fragmenty scenografii, ukazują zmieniające się konwencje teatralne i interpretacje jednego tekstu, a także pozwalają dostrzec wpływ polityki i wydarzeń historycznych na kształt artystyczny spektakli.

Ekspozycja adresowana jest nie tylko do historyków literatury i teatrologów, ale przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Uzupełniona zostanie o specjalnie przygotowany program edukacyjny realizowany przez czas trwania wystawy, tj. od 1 grudnia 2005 do maja 2006.

Sceniczna historia "Dziadów" Mickiewicza jest jednocześnie opowieścią o kształtowaniu się świadomości narodowej i opowieścią o poszukiwaniu przez jednostkę granic własnej wolności, poza kontekstami historycznymi, w nieustannej konieczności samookreślenia się.

Wystawa towarzyszy konferencji mickiewiczowskiej "Przyjaźń, miłość, nienawiść w życiu i twórczości Adama Mickiewicza" oraz "Adam Mickiewicz - życie pośmiertne i reinterpretacje", odbywającej się na Uniwersytecie Gdańskim w dniach 22-25 listopada.

Kuratorzy wystawy: Elżbieta Kościukiewicz-Roeding, Małgorzata Abramowicz, Beata Majda-Boj, współpraca: Rafał Rzeczkowski i Agnieszka Maciejewska.

Na zdjęciu: "Dziady" w reż. Krzysztofa Babickiego, Teatr im. Osterwy, Lublin 2001 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji