Artykuły

Zakopane. Premiera monodramu o Clarze Schumann

Podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" 14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem odbędzie się światowa prapremiera spektaklu "Clarissima" Justyny Bargielskiej, z Aleksandrą Justą w tytułowej roli.

Sztuka dwukrotnej laureatki Nagrody Literackiej Gdynia i finalistki Nike, inspirowana biografią Clary Schumann, żony słynnego kompozytora, to poruszająca opowieść o kobiecie, która właśnie dowiedziała się, że po ponad dwóch latach może odwiedzić męża w sanatorium dla umysłowo chorych...

"Clarissima" nie jest spektaklem biograficznym czy historycznym. Justyna Bargielska, pisząc monolog Clary Schumann, korzystała obficie z wątków biograficznych, ale jej spektakl powstał z inspiracji historią żony Roberta Schumanna. Opisuje konkretny historycznie moment. Clara Schumann ma 37 lat, siódemkę dzieci (jedno zmarło). Czeka na spotkanie z mężem, który przebywa w sanatorium dla umysłowo chorych i którego nie widziała ponad dwa lata. Próbuje dociec, dlaczego tak długo jej do męża nie wpuszczano, dlaczego on zwariował, a ona nie, czy jest szczęśliwa, czy może być szczęśliwa...

Spektakl "Clarissima", to pierwsza tego typu forma w karierze Justyny Bargielskiej (ur. 1977). Poetka, prozaiczka, zadebiutowała w 2003 roku tomem "Dating sessions". Następnie wydała "China Shipping" (2005), a w 2009 roku "Dwa fiaty", za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia 2010. Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. W 2010 roku opublikowała swoją pierwszą książkę prozatorską "Obsoletki", za którą uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia 2011 w kategorii proza i znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE 2011 oraz wśród autorów nominowanych do Paszportu Polityki 2010.W 2012 roku ukazał się jej tom wierszy "Bach for my baby".

Sztukę wyreżyserował polski publicysta literacki i muzyczny, eseista - Tomasz Cyz. W głównej roli zobaczymy wybitną aktorkę filmową i teatralną, gwiazdę Teatru Narodowego w Warszawie - Aleksandrę Justę. Oprawę stanowić będą utwory fortepianowe Roberta i Clary Schumannów oraz Johannesa Brahmsa, w wykonaniu znakomitego pianisty młodego pokolenia, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Royal College of Music w Londynie, wychowanka Kevina Kennera - Marka Brachy.

***

Bilety na ten i inne festiwalowe koncerty można już rezerwować

pod nr tel: 606 660 502 oraz mailowo: biuro@karlowicz.org

Od 25 sierpnia bilety na wydarzenia Festiwalu będą dostępne w:

Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04

Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11

W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.

Na zdjęciu: Clara Schumann i Justyna Bargielska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji