Artykuły

Słupsk. "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" na nowo w Tęczy

W sobotę, 23 sierpnia o godz. 11 Teatr Tęcza przypomni widzom spektakl, który swoją premierę miał w 2011 roku - "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" w reż. Stanisława Ochmańskiego - w nowej odsłonie i nowej obsadzie.

"Szewc Kopytko i Kaczor Kwak" , to historia napisana przez twórcę słynnego "Koziołka Matołka", Kornela Makuszyńskiego, a przełożona na język teatru przez Jana Wilkowskiego.

Szewc Kopytko - uczeń i młodzieniec skarcony przez majstra za lekkomyślne wygłupy, wyrusza w świat, szukając przygód i beztroskiego życia. Podczas drogi spotyka rozśpiewanego Kaczora Kwaka, osobnika o podobnych cechach - lekkoducha i psotnika. Od tej chwili wędrują razem figlując i żartując przy każdej nadarzającej się okazji. Zarówno Kopytko jak i Kwak, nie rozumieją, iż bezmyślne psoty mogą sprawić przykrość i ból. Dopiero napotkany Wędrowiec, uświadamia im, że łzy mogą być oznaką smutku. Mądrzejsi o to doświadczenie nie rezygnują z wyszukiwania powodów do śmiechu. Jako najsłynniejsi w okolicy rozśmieszacze, zostają wezwani na dwór do cierpiącego Króla Powidło , który od ponad 100 lat pogrążony jest w melancholii. Ale co to dla nich za wyzwanie - rozbawić Króla? Powierzone zadanie wykonują perfekcyjnie. Czy mogło być inaczej? Odpowiedzcie sami. Oczywiście Król Powidło nie może powstrzymać się od śmiechu i Jak kończy się cała historia dowiecie się z naszego przedstawienia

Ciekawym rozwiązaniem scenicznym, wzbogacającym walory artystyczne spektaklu, są pojawiające się dekoracje na kołach, spełniające rolę parawanu i jednocześnie sceny lalkowej z udziałem żywego planu. Także teksty piosenek Jana Wilkowskiego z melodyjną muzyką Jerzego Dobrzańskiego nadają przedstawieniu barwnego i pogodnego widowiska muzycznego.

***

Stanisław Ochmański - ceniony aktor, reżyser, pedagog. Urodził się 25 lipca 1929 w Łodzi. W latach 80 był prodziekanem wydziału reżyserii teatru lalek filii Warszawskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Jako reżyser debiutował w Teatrze Arlekin w Łodzi sztuką pt. Awantura w Pacynkowie, chociaż pierwsze przedstawienie wyreżyserował jeszcze w teatrze amatorskim przy liceum pedagogicznym w Łowiczu i był to Szewczyk Dratewka.

Do września 2014 roku Stanisław Ochmański wyreżyserował łącznie ok. 175 przedstawień w teatrach w całej Polsce oraz za granicą. Przez 17 lat był również dyrektorem Teatru Lalkowego w Lublinie, a następnie przez 18 lat dyrektorem Teatru Arlekin w Łodzi.

Bilety już do nabycia w kasie teatru: dzieci-15 zł, dorośli - 18 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji