Artykuły

Sopot. Iwan Wyrypajew na Festiwalu Literacki Sopot

W czwartek rozpocznie się III edycja festiwalu Literacki Sopot poświęcona literaturze rosyjskiej. Swój udział zapowiedziało ponad 50 pisarzy z Polski i z Rosji; m.in. Iwan Wyrypajew i Aleksandra Marinina.

Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu sopockiego Urzędu Miasta, Weronika Krzyżanowska-Balita powiedziała PAP, że ideą czterodniowego festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. - Tworzymy kompleksową ofertę i pragniemy dotrzeć zarówno do osób już czytających, jak i pozyskać nowych czytelników - dodała.

Marta Czarnecka z biura festiwalowego powiedziała PAP, że każda edycja Literackiego Sopotu poświęcona jest literaturze jakiegoś kraju. W ub. roku była to literatura skandynawska i islandzka. Przyszłoroczna edycja ma być poświęcona literaturze czeskiej.

W tegorocznej edycji poświęconej literaturze rosyjskiej gośćmi będą: Jelena Czyżowa, Wladimir Sorokin, Iwan Wyrypajew i Aleksandra Marinina.

Uważana za królową rosyjskiego kryminału Aleksandra Marinina po studiach przez kilka lat pracowała w milicji, gdzie zajmowała się edukacją i badaniami w dziedzinie kryminologii. W 1992 roku ukazała się pierwsza z cyklu powieści o major Anastazji Kamieńskiej. Jej książki, przetłumaczone m.in. na język włoski, francuski, niemiecki, szwedzki, a także chiński, japoński i koreański - osiągnęły łączny nakład 30 mln egzemplarzy. Sama autorka dorównuje popularnością gwiazdom estrady, kina i telewizji. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazały się dotychczas: "Ukradziony sen", "Męskie gry", "Śmierć i trochę miłości", "Kolacja z zabójcą", "Obraz pośmiertny", "Cudza Maska", "Złowroga Pętla", "Zabójca mimo woli", "Płotki giną pierwsze", "Gra na cudzym bębenku", "Za wszystko trzeba płacić".

Do Sopotu ma przyjechać też Walerij Paniuszkin, jeden z najbardziej znanych rosyjskich dziennikarzy. W Polsce znany jako autor książek: "Michaił Chodorkowski: więzień ciszy", "Gazprom: rosyjska broń" oraz "Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów", "Rublowka".

Gościem festiwalu będzie też Władimir Sorokin. Jak podają organizatorzy festiwalu, "autor w swych książkach parodiuje socrealistyczny patos (...) włączając w swą twórczość elementy satyry politycznej, opowieści z czasów radzieckich i legendy rosyjskie, pełne przemocy i utopijnych wizji". Jest autorem wielu opowiadań, powieści, scenariuszy filmowych i dramatów. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków.

W Sopocie pojawi się też Iwan Wyrypajew (na zdjęciu), dramaturg, reżyser aktor, dyrektor artystyczny Teatru Praktika w Moskwie. Autor sztuk, znanych szeroko również w Polsce m.in.: kultowej sztuki Tlen(2002), która doczekała się 5 realizacji w Polsce, Dzień Walentego (2001), Księga Rodzaju nr 2 (2004), Lipiec (2006), Taniec Delhi (2009), Iluzje (2011), UFO (2012) i Pijani (2012). Jego sztuki grane są m.in. w Anglii, Francji, Polsce, Niemczech, Czechach czy Kanadzie.

Mają się odbyć debaty na temat polityki kulturalnej Rosji i rosyjskich dysydentów. Zaplanowano rozmowę pt. "Polacy o Rosji. Czy jesteśmy zakładnikami stereotypów?".

W ramach cyklów spotkań: na kulturalnej plaży, dotyczących książki historycznej oraz z autorami nominowanymi do Nagrody Nike mają się odbyć spotkania m.in. z Mariuszem Szczygłem, Jackiem Hugo-Baderem, Sylwią Chutnik, Agnieszką Graff czy Łukaszem Orbitowskim i Ignacym Karpowiczem.

Program festiwalu przewiduje też warsztaty rodzinne, plastyczne i literackie dla dzieci, warsztaty dla seniorów, targi książki.

Czarnecka podała, że w minionym roku we wszystkich festiwalowych wydarzeniach uczestniczyło ok. kilkunastu tysięcy osób.

Spotkania w ramach festiwalu odbywają się w różnych punktach Sopotu, m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Państwowej Galerii Sztuki, Dworku Sierakowskich, Muzeum Sopotu, Parku Północnym i na Placu Przyjaciół Sopotu.

Festiwal organizują Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji