Artykuły

Śląskie. Rozpoczynają się próby do widowiska "Exodus"

Próby do widowiska "Exodus", współczesnej interpretacji starotestamentalnej Księgi Wyjścia, w którym weźmie udział ok. 400 artystów, rozpoczynają się w Brennej - poinformowała w piątek Archidiecezja Katowicka, która współorganizuje wydarzenie.

Rzecznik metropolity katowickiego ks. Łukasz Gaweł powiedział, że premiera została zaplanowana na 16 października, gdy przypada 36. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Spektakl zainauguruje obchody XIV Dnia Papieskiego na Śląsku. Publiczność obejrzy widowisko w katowickim "Spodku".

Próby rozpoczną się w najbliższą sobotę. Potrwają dziesięć dni i weźmie w nich udział około 50 osób. Aktorzy przyjadą głównie ze Śląska, ale także z Warszawy, Słupska, Lublina, czy Łodzi. - To trzon zespołu, na którym ciążyła będzie największa odpowiedzialność za to, by aktorsko wszystko było dopracowane i profesjonalne. (...) Próby poprowadzi pomysłodawca spektaklu i reżyser Mariusz Kozubek - powiedział asystent reżysera Maciej Omylak.

W warsztatach uczestniczyli będą profesjonalni aktorzy oraz młodzież, która jesienią ub.r. wzięła udział w realizacji pierwszego wielkiego widowiska: "Franciszek - wezwanie z Asyżu". Ze względu na rozmach spektaklu próby będą się odbywały w sali gimnastycznej gimnazjum w Brennej. Pojawią się już elementy scenografii i rekwizyty. Po raz pierwszy zostanie również zaprezentowana muzyka Jarosława Gawlika, skomponowana specjalnie na potrzeby "Exodusu".

Producent spektaklu Piotr Czakański powiedział PAP, że oprócz aktorów w spektaklu wystąpią m.in. chór Politechniki Śląskiej, członkowie zespołów pieśni i tańca "Dąbrowiacy" oraz "Mały Śląsk", a także uczniowie szkoły baletowej z Bytomia i grupa kulturystów.

Czakański powiedział, że "Exodus" to współczesna interpretacja starotestamentalnej Księgi Wyjścia, która ukazuje zniewolenie, jakim ulega dzisiejszy człowiek. To zarazem opowieść o drodze prowadzącej do wolności. Łączy ono różnorodne formy ekspresji: grę sceniczną, taniec, śpiew, muzykę symfoniczną, film i projekcje multimedialne.

Inspiracją dla przedsięwzięcia stało się widowisko "Franciszek- wezwanie z Asyżu" zrealizowanie w ubiegłym roku w katowickim "Spodku" podczas XIII Dnia Papieskiego . Uczestniczyło w nim pięciuset wykonawców. Obejrzało je jednorazowo ponad 7 tys. osób. Widowisko przyjęte zostało przez publiczność owacją na stojąco. Sukces zachęcił twórców do przygotowywania raz do roku premierowego spektaklu podejmującego tematykę religijną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji