Artykuły

Warszawa. Festiwal Turriniego w Teatrze Studio

Teatr Studio, Austriackie Forum Kultury oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera ul. Targowa 61/63 w Łodzi zapraszają na zorganizowany wspólnie Festiwal Petera Turriniego [na zdjęciu], najczęściej granego dramaturga niemieckojęzycznego na świecie. Festiwal odbędzie się w dniach 26, 27 i 28 listopada (sobota, niedziela, poniedziałek) w Teatrze Studio w Warszawie.

Turrini to kolejna po Wernerze Schwabie, Thomasie Bernhardzie i Feliksie Mittererze postać austriackiego teatru. Turrini; dziecko postfaszystowskiej prowincji - jak sam siebie nazywa - jest nie mniej krytyczny wobec społeczeństwa niż inni austriaccy literaci. Jego obsesyjnymi tematami są: manipulowanie społeczeństwem za pomocą polityki i mediów oraz nacjonalizm i nienawiść na tle rasowym. Jako dziecko mieszanej, austriacko-włoskiej rodziny, na własnej skórze poznał stosunek Austriaków do obcych, odmieńców i cudzoziemców. "Moja Austria usłana jest trupami, martwymi Żydami, martwymi Cyganami. I zawsze słyszy się to samo, że przecież oni żyją" - mówi Turrini. Od swego debiutu w 1967 roku jest obiektem nieustannych ataków.

W Polsce wystawiono pięć jego dramatów - Józef i Maria, Alpejskie zorze, Dzieciobójstwo oraz Nareszcie koniec z Janem Peszkiem i Miłość na Madagaskarze ze Stanisławą Celińską, zrealizowane w Teatrze Studio. Oba ostatnie przedstawienia reżyserował Zbigniew Brzoza.

26-sobota, godz. 19.00,Teatr Studio: Grillparzer w sexshopie (przekład: Marek Szalsza). Czytanie sztuki Petera Turriniego w polskim przekładzie, ilustrowane zdjęciami wiedeńskiej prapremiery w Teatrze "An der Wien", z udziałem autora. Czytają: Barbara Lauks i Bronisław Wrocławski, opieka artystyczna: Zbigniew Brzoza

27-niedziela, godz. 16.00, Teatr Studio:

Projekcja filmu wg noweli Petera Turriniego Aresztowanie Johanna Nepomuka Nestroya (Die Verhaftung des Johann Nepomuk Nestroy)w wersji oryginalnej, z polskimi napisami. Reżyseria i scenariusz: Dieter Berner, prod. ORF/WDR (1999), 89 min., kolor, obsada: Fritz Karl, Eva Herzig, Meriam Abbas, Giora Seeliger i inni.

Fragment z życia Nestroya: jego żona, jego konflikty z państwem policyjnym, metody tamtych czasów: cenzura i przemoc przeciw kulturze i krytyce społecznej.

Nestroy Johann Nepomuk (1801-1862), austriacki pisarz i aktor. W teatrach wiedeńskich wystawił kilkadziesiąt sztuk, jednocześnie w nich występując. Twórca obyczajowej farsy wiedeńskiej, posługującej się najczęściej językiem ludowym, m.in.: Gałganduch, czyli Trójka hultajska (1833, wystawienie polskie 1835), Rewolucja w Pikutkowie(1848, wystawienie polskie 1835), Serce w rozterce, czyli Ślusarz widmo (1848, wystawienie polskie 1939). Także parodie dramatów pisarzy niemieckojęzycznych.

27 listopada, godz. 18.00, Teatr Studio: wieczór autorski Petera Turriniego - czytanie sztuki Die Eröffnung w wersji oryginalnej z tłumaczeniem konsekutywnym("Przedstawienie", przekład: Karolina Bikont). Dyskusja z autorem prowadzona przez Zbigniewa Brzozę

28-poniedziałek, godz. 12.00, Austriackie Forum Kultury: Konferencja prasowa Petera Turriniego z tłumaczeniem konsekutywnym.

29 listopada, wtorek g. 19.00 czytanie najnowszej sztuki Turriniego Gdy zapada ciemność.

godz. 16.00, Akademia Filmowa w Łodzi:

Warsztat scenariuszowy dla studentów AF oraz studentów germanistyki UŁ

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji