Artykuły

Warszawa. Premiera w Dramatycznym

Dziś premiera w Teatrze Dramatycznym pierwszej premiery kolejnego sezonu "Bez wyjścia" Sartre'a/Becketta w przekładzie Antoniego Libery i reżyserii Barbary Sass.

W sztuce zagrają: Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska, Piotr Grabowski i Michał Podsiadło. Premiera 26 września na Scenie im. H. Mikołajskiej.

Do pokoju hotelowego trafiają dwie kobiety i mężczyzna. Nie wiedzą, dlaczego zostali zamknięci. Zaczynają się sobie przyglądać, badać nawzajem, fascynować się sobą. Z każdą minutą atmosfera gęstnieje, napięcie między nimi rośnie. Zaczyna się gra. Padają pierwsze pytania, oskarżenia. W tym pokoju nikt nie ma czystego sumienia, każdy coś ukrywa, nosi bolesną tajemnicę. Czy rzeczywiście trafili tu przypadkiem?

"Bez wyjścia" (1944) Jeana-Paula Sartre'a i "Komedia" (1962) Samuela Becketta to dwie jednoaktówki czołowych przedstawicieli paryskiego egzystencjalizmu, laureatów literackiej Nagrody Nobla. "Każdy z autorów podejmuje w tekstach próbę stworzenia wizji ateistycznego piekła. Dwie idee, dwa obrazy. Fascynująca konfrontacja różnych wyobraźni" - podkreśla Antoni Libera, autor przekładu jednoaktówek. Przewrotnie "Bez wyjścia" kończy się w miejscu, w którym zaczyna "Komedia" - bohaterowie uwięzieni we własnych wspomnieniach, są skazani na bezsenność i dręczącą ich wspólną obecność.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji