Artykuły

Wrocław. Podróż do świątyń Kerali i wyprawa do źródeł miłości

Statek miłości przypłynie do Wrocławia, a hinduska bogini płodności pokona demona. 14 lipca na Brave Festival zobaczymy spektakl Teatru 21, w którym zostaniemy klientami niezwykłego biura podróży oraz liczącą ponad tysiąc lat hinduską tradycję mudijettu.

W weekend doświadczyliśmy "Mrocznego piękna", rytuałów Beninu w wykonaniu kapłana Voodoo - Koffi Koko. Wystąpiła także inspirująca Melanie Lomoff, publiczność porwali tańczący wojownicy z Sumatry Zachodniej, a Teatr Pieśń Kozła zaprezentował ceniony spektakl "Pieśni Leara". Już w poniedziałek na Brave Festival kolejne fascynujące wydarzenia.

Mudijettu - pradawny rytuał

Zjawiskowe, barwne i niepokojące stroje i maski, pobudzająca wyobraźnię ekspresja, sugestywna symbolika gestów i bogata mimika twarzy - sposób, w jaki aktorzy mudijettu przedstawiają walkę bogini Bhadrakali z demonem Dariką wywołuje niesamowite wrażenia. - Mudijettu wygląda jak teatr, ale ma wymiar przede wszystkim sakralny - mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival. - Wystawiane jest, żeby uczcić boginię i złożyć jej hołd. Ten rytuał można zobaczyć właściwie tylko w świątyniach w indyjskim stanie Kerali. Mudijettu to jedna z najstarszych hinduskich form teatralno-tanecznych. Powstała w IX wieku i od tamtej pory pozostaje niezmieniona. Zobaczymy taki sam spektakl, jaki oglądali ludzie już ponad tysiąc lat temu. Tradycja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

*Mudijettu - rytualny teatr ze świątyń Kerali

Scena plenerowa - Wyspa Słodowa

14 lipca, godz. 21:30

16 lipca, godz. 21:30

"Statek miłości. Odcinek 1"

W zupełnie inną podróż zabiorą nas aktorzy Teatru 21 z Warszawy. Zorganizują widzom jedyną w swoim rodzaju wyprawę statkiem miłości. Popłyniemy do tajemniczych źródeł. Miłości, szczęścia, a może czegoś, co nas zaskoczy? Mocne wrażenia zapewni widzom także program artystyczny przedstawiany w trakcie rejsu. Teatr 21 działa przy Zespole Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie. Grupa składa się z uczniów i absolwentów szkoły - są to osoby z zespołem Downa i autyzmem. - Brave Festival pokazuje odważnych artystów z całego świata, ale to nie znaczy, że koniecznie muszą pochodzić z daleka - dodaje Marek Mieleszko. - Niezwykłe rzeczy dzieją się nieraz obok nas. Spektakl "Statek miłości" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Fundacji PZU oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawienie powstało w oparciu o autorski scenariusz Teatru 21.

*Spektakl "Statek Miłości. Odcinek 1" (na zdjęciu), reż. Justyna Sobczyk

IMPART, ul. Mazowiecka 17

14 lipca, godz. 19:30

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z aktorami i twórcami.

Spotkanie z aktorami Teatru 21 zaplanowano także na wtorek, 15 lipca: Galerii Sztuki ArtBrut, ul. Ruska 46A, godz. 13:00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji