Artykuły

Poznań. Interaktywny start Festiwalu Sztuka Szuka Malucha

Wydarzenia pierwszego dnia Festiwalu Sztuka Szuka Malucha uruchomią pokłady radosnego obcowania ze sztuką w całych rodzinach. Nie tylko najnajmłodsi zostaną zaproszeni do teatralnego świata. Rodzice aktywnie będą wspierać dzieci i artystów we wspólnym badaniu i poznawaniu świata, na wiele twórczych sposobów.

We foyer Sceny Wspólnej uruchomiona zostanie eksperymentalna instalacja "Dźwiękokształty", która aktywowana będzie obecnością uczestników, a dalsza jej eksploracja odbywać będzie się poprzez dotykanie różnych przedmiotów, pokrytych zaskakującym fakturami. Równoczesna interakcja wielu uczestników wytworzy unikalną audiosferę.

Wchodząc dalej - w przestrzenie sceniczne, dzieci spotkają się z Teatrem Lalki i Aktora z Wałbrzycha, który w spektaklu "NAJ" (na zdjęciu) nie tylko zaskoczy prostą estetyką i lekką formą, ale i zaprosi do wspólnych działań, prowadzących do zabawowego finału. Natomiast aktorki Teatru Poddańczego z Białegostoku zaproszą maluchy wraz z rodzicami do przeżycia przygody "Na wyspach" - wyprawy po świecie teatralnych znaczeń, bezpiecznej i zaplanowanej na miarę możliwości małych odbiorców.

Blok działań warsztatowych zainauguruje Wydawnictwo Zakamarki, zapraszając dzieci na zajęcia literackie prowadzone przez Małgorzatę Swędrowską, w oparciu o serie książek o Bolusiu i o Albercie.

***

NAJ

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu (Polska)

W spektaklu "NAJ" nie ma scenografii, ale są kolory, kształty i faktury. Nie ma w nim słów, ale są niezwykłe dźwięki. Nie ma podziału na scenę i widownię, bo wszystkie działania są wspólne. Nie ma w nim nawet wiele do oglądania, za to wszystko jest do dotykania, doświadczania i działania! A na koniec - nie będzie nawet oklasków, bo przestawienie kończy się wspólną zabawą. Spektakl zaskakuje prostą estetyką i lekką formą, w istocie jest w pełni interaktywny.

Scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska

Scenografia: Anna Haudek

Muzyka: Dawid Majewski

Obsada: Anna Jezierska, Paweł Pawlik

Spektakl interaktywny dla dzieci od 1 do 4 lat

Czas: 40 minut

Język: bez słów

Data: 1.07.2014

Godzina: 12:00 / 16:00

***

Na wyspach - Małe teatrowanie przy tacie i mamie

Teatr Poddańczy (Białystok, Polska)

Spotkanie podczas którego dzieci razem ze swoimi opiekunami zostaną zaproszone do wspólnego odkrywania czterech wysp. Każda z nich kryje wiele tajemnic, na jednej znajdziemy drzewo pełne dojrzewających instrumentów, na innej wielką górę zamieszkałą przez zagubione skarpety, wyspę gdzie płynie strumień światła oraz gdzie wieje wiatr opowieści. Między lądem będziemy poruszać się naszą tratwą w rytm zaklęcia. Po magicznym świecie teatru będziemy podróżować razem z przewodniczkami, które pomogą nam w zrozumieniu napotkanych zjawisk.

Wydarzenie ma na celu zapoznanie dziecka ze zjawiskiem teatru, przedstawienie czego może się tam spodziewać i jak sam może stać się jego częścią. Kluczowym elementem jest obecność rodzica, który aktywnie uczestniczy w warsztatach, tak żeby "mały widz-uczestnik" czuł, że teatralna podróż to wspólna rodzinna przygoda.

Wydarzenie powstało dzięki Stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego

scenariusz i reżyseria: Agata Butwiłowska, Ewa Mrówczyńska

scenografia: Krzysztof Paluch

po wyspach oprowadzają: Agata Butwiłowska, Ewa Mrówczyńska

Teatr Poddańczy (Białystok, Polska)

został założony w 2008 r. przez absolwentki Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W 2010 roku teatr przyjął status stowarzyszenia rozszerzył swą działalność o nowych członków i obecnie działa w kilku miastach Polski. Teatr Poddańczy najchętniej wyraża się poprzez teatr ruchu, posługuje się językiem metafory, teatrem przedmiotu. Spektakle Teatru Poddańczego gościły na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą.

Interaktywne wydarzenie teatralne dla dzieci od 2 do 5 lat

Czas: 60 minut

Język: polski

Data: 1.07.2014

Godzina: 10:00 / 17:00

***

INSTALACJA

(wstęp wolny)

Dźwiękokształty

Art Fraction Foundation/HAT Center (Polska)

Interaktywna instalacja wykorzystująca eksperymentalne formy interfejsów dźwiękowych i dotykowych. Zaprojektowana przestrzeń będzie aktywowana obecnością uczestników, a poszczególne interfejsy będą uruchamiane poprzez dotykanie różnych przedmiotów, pokrytych zaskakującym fakturami. Poprzez równoczesną interakcję wielu uczestników wytwarzana będzie audiosfera. Interfejsy dotykowe czułe będą na częstotliwość dotyku i siłę nacisku, a sama forma interakcji wymagała będzie odkrycia przez uczestników mechanizmu swojego działania. W ten sposób cała instalacja stanie się równocześnie instrumentem muzycznym i interaktywną grą angażującą działanie wielu osób.

Projekt Dźwiękokształtów wynika z prowadzonych przez Centrum HAT badań nad formami sztuki interaktywnej, formami somatycznych interfejsów, sound designem, grami wideo oraz projektowaniem doświadczenia odbiorczego. Dzięki technologicznym interfejsom możliwe będzie wniknięcie w mikrosferę dźwięku, faktur i doznań sensorycznych, a poprzez zaprojektowany mechanizm równoczesnej interakcji pomiędzy samymi uczestnikami - możliwe będzie poznawanie przez dzieci i rodziców otaczającego świata w sposób zmysłowy. Poprzez zastosowanie niestandardowych mechanizmów percepcyjnych możliwe będzie budowanie nowego typu relacji pomiędzy małymi dziećmi i dorosłymi uczestnikami, opartych na zabawie, grze, uwrażliwieniu sensorycznym i muzycznym.

Instalacja dźwiękowa dla dzieci do 5 lat

Data: 1-6.07.2014

***

WARSZTATY

Budowanie domu z Bolusiem

Zakamarki

Na warsztatach przeczytamy historię o Bolusiu. Będą nam towarzyszyły rymy, rytm i muzyka. Potem poszukamy różnych elementów, z których każde dziecko z rodzicem zbuduje swój dom. Będzie to dom wyjątkowy, w którym natrafimy na różne niespodzianki, a poznamy je za sprawą dotyku. Będziemy pracować w parach w dwóch wymiarach, najpierw plastycznie, z różnymi fakturami, a potem społecznie - w zabawach zapewniających poczucie bliskości, bezpieczeństwa i więzi. Każdy stworzy małą matę sensoryczną, którą będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

Ależ, Bolusiu! oraz Ładnie, Bolusiu! to należące w Szwecji do współczesnej klasyki historie o upartym prosiaczku Bolusiu autorstwa Barbro Lindgren, którą znamy z książeczek o Maksie, a która w tym roku została nagrodzona prestiżową Astrid Lindgren Memorial Award. Seria dedykowana jest dzieciom w wieku 2+, autorem ilustracji jest Olof Landström. Premiera obu tytułów w Wydawnictwie Zakamarki miała miejsce w czerwcu 2014 roku.

Prowadzenie:

Małgorzata Swędrowska

Warsztaty literackie dla dzieci od 2 do 3 lat z opiekunami

Czas: 60 minut

Język: polski

Data: 1.07.2014

Godzina: 11:00

Jestem sprytny jak Albert

Zakamarki

Na warsztatach udowodnimy, że nie jesteśmy za mali, by przeczytać książkę, a potem dobrze się bawić. Co więcej: zrobimy samodzielnie książkę bez użycia kleju z jednego arkusza papieru. Książką będzie miałacztery kartki, osiem stron i niespodziankę! Będzie wspólnie z namitańczyć, wyklaskiwać rytmy i ćwiczyć nasze palce.

Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje - radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce. Do tej pory w Wydawnictwie Zakamarki ukazało się osiem książek o Albercie:Dobranoc, Albercie Albertsonie; Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie; Pospiesz się, Albercie; Albert i tajemniczy Molgan; Kto obroni Alberta?; Sprytnie, Albercie; Albert i potwór; Czy jesteś tchórzem, Albercie?.

Prowadzenie:

Małgorzata Swędrowska

Warsztaty literackie dla dzieci od 3 do 5 lat z opiekunami

Czas: 60 minut

Język: polski

Data: 1.07.2014

Godzina: 17:00

***

Organizatorzy

Festiwal realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha, a także Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku.

MIEJSCE: Scena Wspólna ul. R. Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą, Poznań

BILETY

w cenie 15 zł dostępne w sprzedaży internetowej od 1-30 czerwca 2014 poprzez serwis Bilety 24 oraz Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44, Poznań.

Posiadacze Karty Rodziny Dużej otrzymują 50% rabatu (tylko w sprzedaży bezpośredniej po uprzedniej rezerwacji info@sztukaszukamalucha.pl).

Szczegóły: www.sztukaszukamalucha.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji