Artykuły

Kraków. Noc listopadowa w czerwcu i inne atrakcje

Noc Teatrów to nie jedyna w tym tygodniu atrakcja przewidziana dla miłośników teatru. Groteska pokaże przedpremierowo "Przemiany", a Teatr Odwrócony przygotował premierę "Nocy listopadowej". Z kolei w MOS-ie z czytelnikami i widzami spotka się Anna Dymna.

"Przemiany" przedpremierowo

Od piątku do niedzieli w Teatrze Groteska oglądać można przedpremierowe pokazy spektaklu Sceny dla Dorosłych "Przemiany" [na zdjęciu] w reżyserii Adolfa Weltschka. Spektakl Adolfa Weltschka i Małgorzaty Zwolińskiej, twórców znanych już z wcześniejszej współpracy m.in. ze znanego spektaklu "Hommage a Chagall", tym razem w wyjątkowym stopniu skupi się na ruchu. Do jego realizacji zaproszono między innymi brytyjską choreografkę Caroline Finn i dziewięciu młodych tancerzy. Na scenie wystąpią: Liwia Magdalena Bargieł, Magdalena Fejdasz, Katarzyna Sikora, Sandra Szatan, Masza Tryputsen, Sebastian Lenart, Karol Miękina, Dominik Olechowski i Piotr Skalski. - To jak bajka dla dorosłych. Przedstawiają cykle życia i śmierci, które trwają przez wieki. Zmieniają się okoliczności, sytuacje, ale one wciąż się powtarzają. Chodzi o życie, które się rodzi, które zostaje zniszczone i pojawia się ponownie. To bardzo ludzkie, nawet mimo bajkowej oprawy - mówi o "Przemianach" Caroline Finn. Co charakteryzuje najnowszy spektakl? Zdaniem twórców - uniwersalność. - Staram się tworzyć teatr jak najbardziej uniwersalny - teatr estetyki, emocji i wzruszeń, który dociera bezpośrednio do osobistych przeżyć widza, dając mu jednocześnie szerokie pole interpretacji - wyjaśnia Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska i reżyser "Przemian".

10 obrazów, sytuacji, oblicz, czyli "Noc listopadowa"

"Noc listopadową" Stanisława Wyspiańskiego zobaczą widzowie Teatru Odwróconego. Premiera zaplanowana jest na piątek na godz. 20 (13 czerwca, ul. Smoleńsk 22). Spektakl reżyseruje Szymon Budzyk. "Zdrada. Krew. Bój. Słowa, z którymi nie chcemy mieć nic do czynienia. Kiedy je słyszymy, od razu staramy się zapomnieć o ich istnieniu. Jeśli jednak trafią do świadomości, niespodziewanie okazuje się, że działają uspokajająco - "dobrze, że nie u nas" myślimy, patrząc w migawki przygotowane przez telewizyjne wiadomości. A przecież te pojęcia są obecne. Działały, działają i będą działać. Każdego dnia. W setkach miejsc. "Dobrze, że nie u nas". Niszczą. Nie nas. Innych Jakich jeszcze potrzebujesz argumentów, żeby się zainteresować nimi naprawdę?" - pytają organizatorzy w prasowej zapowiedzi. "Powstanie już się zaczęło. W Krakowie w Teatrze Odwróconym. 10 obrazów. 10 sytuacji. 10 oblicz powstania. Jedna noc" - dodają.

Spektakl wieńczy półroczny projekt "Babie lato" realizowany przez Szymona Budzyka w ramach stypendium twórczego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt oprócz pracy nad dorobkiem Wyspiańskiego zakładał wytworzenie współpracy pomiędzy krakowskimi uczelniami artystycznymi. W powstanie spektaklu zaangażowani są studenci Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz Wydziału Intermediów ASP w Krakowie.

Psss... Spuść powietrze...

W czwartek 19 czerwca w Starym Teatrze rozpocznie się przegląd spektakli sezonu Swinarski. Do 29 czerwca widzowie będą mogli zobaczyć 10 przedstawień, które miały premierę w ciągu ostatniego roku. Karnet na wszystkie 10 tytułów można nabyć w cenie 150 zł.

"Dymna" - spotkanie z bohaterką książki Elżbiety Baniewicz

W sobotę 14 czerwca o godz. 16.30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) odbędzie się promocja książki "Dymna" autorstwa znakomitej recenzentki teatralnej Elżbiety Baniewicz. To biografia Anny Dymnej, opisująca niezwykłą drogę jej kariery, wielkie role filmowe, teatralne i telewizyjne oraz wybitnych artystów, którzy ją ukształtowali. W spotkaniu obok aktorki wezmą udział zaprzyjaźnieni z nią artyści. Rozmowę poprowadzi dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Katarzyna Kubisiowska.

Nocny Salon Poezji

"Makabreski dla dorosłych dzieci - poezja horroru i czarnego humoru" - to tytuł nocnego Krakowskiego Salonu Poezji, który odbędzie się z okazji 8. Nocy Teatrów w sobotę o godz. 23 w Teatrze im. Słowackiego. Wystąpią Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki, Agnieszka Judycka, Beata Malczewska oraz Krzysztof Orzechowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji