Artykuły

Warszawa. Instalakcje na Placu Budowy w Nowym

Już po raz trzeci odbędzie się dwudniowy festiwal, który najnowsze zjawiska muzyczne prezentuje poza salami koncertowymi. Impreza rozpocznie Plac Budowy - wakacyjny cykl wydarzeń przygotowany w Nowym Teatrze.

Tematem tegorocznej edycji Instalakcji jest ciało i jego metafora w muzyce - artyści zbadają jak nasze ciała reagują na dźwięki, jak instrumenty stają się "ciałami", czy jak dźwięki ciała mogą stać się muzyką samą w sobie. Na terenie Nowego Teatru zostaną rozmieszczone prace wideo i instalacja. - Każda z nich to innego rodzaju spojrzenie na cielesność. Fale mózgowe są przerabiane na muzykę; usta stają się instrumentem, rozpędzoną maszyną; dłonie muzyka wykonują pewnego rodzaju choreografię. Punktem kulminacyjnym będzie instalacja "Oddychacz" - pomieszczenie zbudowane do odbierania muzyki - mówi Wojtek Blecharz, kompozytor, kurator Instalakcji.

Specjalnie na festiwal został przygotowany projekt łączący koncert kameralny i spektakl teatralny. Zespół Kwadrofonik, czyli Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (HobBeats Duo) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) razem z sopranistką Barbara Kingą Majewską zagrają cztery premierowe utwory. Napisali je Wojtek Blecharz, Aleksandra Gryka, Andrzej Kwieciński i Sławomir Wojciechowski. Reżyseruje Yulka Wiliam. - Próbowaliśmy zmierzyć się z tematem pieśni. Czy jest ona dziś wymiernym nośnikiem wartości, emocji, treści? Skręcaliśmy trochę w stronę piosenki - rozmawialiśmy i o Beyonce i o Amy Winehouse, jednak nikt z nas nie skomponował popowych utworów - dodaje.

W poprzednich edycjach Instalakcji dużą popularnością cieszyły się wydarzenia, w których amatorzy mogli grać na nietypowych instrumentach: dzwonkach do rowerów czy warzywach. W tym roku można zgłaszać się do wykonania utworu pt.: "Nigdy nie napisałem nuty na perkusję solo". Nie trzeba mieć umiejętności muzycznych, wystarczy chęć zagrania na instrumentach metalowych.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie symfonia "Zwycięstwo" zagrana przez Marcina Maseckiego i Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy pod wodzą kapelmistrza Jana Jasińskiego. Projekt został przygotowany w ramach cyklu "Wielkopolska. Rewolucje". Opiekę merytoryczną nad festiwalem sprawuje Paweł Mykietyn.

Instalakcje rozpoczną Plac Budowy, cykl wydarzeń, które będą odbywać się w wakacje, podczas remontu Teatru Nowego, na terenie jego siedziby. Przy Madalińskiego 10/16 będziemy mogli zobaczyć film z cyklu "Lato w BETONie", przyjść do kawiarni Sezonowa czy zjeść posiłek serwowany z jednego z foodtrucków.

Na wydarzenia wstęp jest wolny. Szczegółowy program: www.nowyteatr.org

Sobota-niedziela, godz. 12-23

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji