"MATKA COURAGE" w TEATRZE NARODOWYM
Każda nowa kreacja Ireny Eichlerówny, czołowej dziś dramatycznej aktorki polskiej, jest dużej miary wydarzeniem w życiu kulturalnym Kraju. Ale ostatnia rola Eichlerówny w sztuce Brechta "Matka Courage i jej dzieci", granej obecnie w Teatrze Narodowym: w Warszawie, jest pewnego rodzaju sensacją, która przed kasą biletową wyczarowuje długie kolejki miłośników teatru i kunsztu znakomitej aktorki.
Polska publiczność teatralna nie po raz pierwszy ogląda sną scenie "Matkę Courage" - wspaniałe dzieło Bertolta Brechta, które obiegło wszystkie niemal sceny niemieckie, grane było w Paryżu, Oslo, Sztokholmie, Toronto, Tokio, Pradze, Moskwie, Atenach i innych wielkich metropoliach.
Przed paru laty bawił w Warszawie, Łodzi i Krakowie słynny "Berliner Ensemble", w którym w roli matki Courage występowała znakomita Helena Weigel, wystawiał w 1957 roku Brechtowską sztukę Teatr Żydowski w Warszawie z Idą Kamińską w tytułowej roli, w rok później zademonstrował "Matkę Courage" słynny już dziś w Kraju objazdowy Teatr Ziemi Mazowieckiej, w styczniu wreszcie bieżącego roku wystawił tę sztukę Teatr Stary w Krakowie.
Matkę Courage widziała więc polska publiczność teatralna w interpretacji kilku wybitnych aktorek i zdawałoby się, że niczego nowego nie można się już po tej roli spodziewać. Tymczasem Irena Eichlerówna stworzyła jeszcze jedną niezwykle sugestywną matkę Courage i jeszcze raz udowodniła, że jest mistrzem nad mistrze nie i tylko w ukazywaniu bohaterek romantycznego repertuaru, lecz również postaci pełnych realizmu i prostoty, jaką jest bohaterka Brechtowskiego dzieła.
W interpretacji Ireny Eichlerówny matka Courage jest kobietą bardzo pospolitą, która odczuwa poszczególne etapy swego wielkiego dramatu w nieskomplikowany sposób i która prymitywnie; lecz szczerze przeżywa konflikty chciwości, miłości matczynej i pociągu do mężczyzn.
Eichlerówna buduje tę postać dyskretnymi środkami aktorskimi subtelnie i powściągliwie. Choć zewnętrznie bardzo nieznacznie okazuje miotające nią sprzeczne uczucia - jej matka Courage jest niezwykle przekonywająca. Ta postać w interpretacji Eichlerówny zmienia się w trakcie przedstawienia niejako od wewnątrz, w miarę jak coraz boleśniej los dotyka wariatkę Courage, która wprawdzie żyje z wojny, ale też i płaci wojnie ciężki haracz - oddaje jej cały swój dobytek, troje dzieci i wszystko, co ma dla niej jakąkolwiek wartość.
Kreacja matki Courage - to nowe, wspaniałe osiągnięcie Ireny Eichlerówny - jednej z najwybitniejszych aktorek dramatycznych, jakie kiedykolwiek zjawiły się na polskiej scenie.