Bydgoszcz. "Nowe otwarcie" Obywatelskiej Rady Kultury
Podczas walnego zebrania, jakie odbyło się 9 czerwca Bydgoska Obywatelska Rada Kultury wybrała siódemkę koordynatorów (m.in. Pawła Łysaka), którzy pokierują pracami rady w najbliższym czasie. Głównym koordynatorem ORK został socjolog Grzegorz Kaczmarek.
Rada przyjęła też nowy statut i ustaliła, że jej siedzibą będzie Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
"To zgromadzenie to nowy początek, nowa legitymizacja działań rady. Trzeba teraz iść naprzód poszerzając ten ruch społeczny. Teraz wszystko zależy od nas i naszej aktywności" - mówił podczas walnego zebrania dr Marek Chamot z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, jeden z założycieli ORK. Rada to unikatowe, powołane w 2011 roku jako pierwsze tego typu w Polsce, ciało doradcze dla władz miejskich w sferze kultury. Poniedziałkowe Walne zebranie faktycznie rozpoczęło nową erę w historii prac rady.
Obecni na zebraniu przyjęli nowy statut ORK, określający zasady działania tego gremium oraz jego cele. Rada pozostanie ciałem doradczym i opiniotwórczym dla samorządu miejskiego w zakresie spraw związanych z kulturą. Jest i pozostanie ciałem apolitycznym i społecznym, a działający w jej strukturach nie będą za to pobierali żadnych honorariów. Statut warunkuje także otwartość ORK na wszystkich ludzi zainteresowanych losami bydgoskiej kultury - członkiem Rady może zostać każdy pełnoletni obywatel, który wyrazi tym zainteresowani i wypełni deklarację członkowską.
Podczas zebrania wybrano też skład grupy koordynatorów ORK do której weszło siedem osób. Są nimi:
Grzegorz Kaczmarek, przewodniczący grupy koordynacyjnej, socjolog i społecznik
Jakub Grzęda, prezes Fundacji 1138, członek Greenpeace Polska
Dorota Krupa, specjalistka z zakresu księgowości. Jest też członkiem zarządu Fundacji Wet Music
Paweł Łysak, dyrektor teatru Polskiego w Bydgoszczy (od września będzie koordynatorem "korespondencyjnie" gdyż obejmie dyrekcję teatru Powszechnego w Warszawie)
Karol Słowiński, prezes Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
Stanisław Stasiulewicz, malarz, członek ZPAP
Andrzej Stróż, twórca teatru niebopiekło i festiwalu Inne Sytuacje, kierownik Pracowni Teatru MCK Bydgoszcz
Rada będzie też w trakcie prac powoływała zespoły problemowe do rozwiązywania konkretnych zagadnień w świecie kultury miejskiej.
Informacje nt. ORK oraz jej statut niedługo będą dostępne na stronie www.obywatelskaradakultury.pl. W sprawach związanych z radą lub zgłoszeniami członkostwa w ORK prosimy pisać na adres ork.bydgoszcz@gmail.com .