Artykuły

Płock. Odsłonięto pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

W Płocku odsłonięto pomnik urodzonej w tym mieście Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (1901-1997), aktorki filmowej okresu międzywojennego, a następnie wieloletniej dyrektorki zespołu pieśni i tańca "Mazowsze".

Pomnik, który przedstawia Mirę Zimińską-Sygietyńską idącą ulicą z parasolką i bukietem kwiatów, stanął w pasażu w centrum Płocka między Muzeum Mazowieckim a Novym Kinem "Przedwiośnie", gdzie prezentowana jest wystawa z prywatnych zbiorów artystki.

Autorem pomnika jest rzeźbiarz z Ciechanowa Marek Zalewski. Odlew z brązu wykonał Juliusz Kwieciński z Pleszewa. Pomnik powstał ze zbiórki pieniędzy wśród mieszkańców Płocka.

- Nie jest to Mira bardzo młoda, czyli w wieku, w którym opuściła Płock. Nie jest to też wizerunek starszej pani, bo Mira nigdy nie chciała być tak postrzegana. Mira zawsze chciała być młoda. I tak przedstawia ją pomnik - powiedział dziennikarzom Zalewski.

Przyznał, że w pracy nad rzeźbą, która z przerwami trwała około dwóch miesięcy, korzystał z wielu materiałów ikonograficznych, w tym archiwalnych zdjęć artystki.

- To pierwszy pomnik wybitnej płocczanki. Jesteśmy dumni z tak wyjątkowej postaci jaką była Mira Zimińska-Sygietyńska. Ważne jest też to, że mamy obywateli, którzy pamiętają o swojej przeszłości i o wyjątkowych postaciach. I z tego Płock może być również dumny - powiedział prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

Według Jolanty Marciniak ze społecznego komitetu budowy pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, koncepcja artystyczna rzeźby i jej umiejscowienie zostały wybrane tak, by na trwale wpisać się w krajobraz Płocka, w którym artystka urodziła się i spędziła lata dzieciństwa.

- Pani Mira wróciła do swego rodzinnego miasta. Teraz każdy, kto przechodzi obok jej pomnika, może podejść do pani Miry i objąć ją za rękę, przez chwilę z nią pobyć - podkreśliła Marciniak.

Podczas odsłonięcia pomnika obecni byli obecni i dawni członkowie zespołu pieśni i tańca "Mazowsze". - Pani Mira była wymagająca, bardzo rygorystyczna. Kochaliśmy ją, ale też troszeczkę baliśmy. To zrozumiałe, bo przy takiej liczbie osób w zespole musi być dyscyplina i porządek. Z perspektywy lat oceniam to jako wydarzenie, że mogłam z panią Mirą pracować - powiedziała Maria Jopek, występująca w "Mazowszu" przez wiele lat.

Koszt budowy pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej wyniósł 94,8 tys. zł z czego ok. 35 tys. zł to kwota zbiórki przeprowadzonej wśród mieszkańców Płocka, w tym z kwesty i sprzedaży "cegiełek". Pozostałą część pieniędzy przekazały firmy i instytucje, w tym PKN Orlen, Fundacja Grupy PERN - "Przyjaźń" i Urząd Miasta Płocka.

W akcji na rzecz budowy w Płocku pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej uczestniczyli m.in. uczniowie i nauczyciele tamtejszej szkoły podstawowej nr 12 im., która nosi jej imię.

Mira Zimińska-Sygietyńska urodziła się w Płocku 22 lutego 1901 r. jako Maria Burzyńska. Jej rodzina była związana z tamtejszym teatrem. Po raz pierwszy pojawiła się na scenie płockiej mając półtora roku - w jednej ze sztuk zagrała wtedy płaczące dziecko. W wieku siedmiu lat zadebiutowała rolą w sztuce Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo". Po teatrze płockim, występowała na scenie w Radomiu, a w 1919 r. przeniosła się do Warszawy.

Już jako znana aktorka występowała m.in. w słynnych przedwojennych warszawskich kabaretach "Qui Pro Quo", "Morskie Oko" i Ali Baba". W tym czasie grała też w filmach, m.in. w "Ada to nie wypada", "Każdemu wolno kochać" i "Manewry miłosne". W czasie II wojny światowej należała do AK. Była więźniem Pawiaka. Podczas powstania warszawskiego służyła jako pielęgniarka.

W 1948 r. wraz ze swym drugim mężem Tadeuszem Sygietyńskim (1896-1955), kompozytorem i pedagogiem, założyła Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", którego dyrektorem była od 1957 r. W 1986 r. otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Płocka. Zmarła w Warszawie 26 stycznia 1997 r.

W płockim Novym Kinie Przedwiośnie w 2011 r. otwarto wystawę "Wybitna płocczanka - Mira Zimińska Sygietyńska", na której prezentowane są przedmioty przekazane w depozyt z warszawskiego mieszkania artystki, w tym meble, ubrania i książki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji