Artykuły

Łódź. Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr" - w niedzielę

Niepełnosprawni artyści z grup teatralnych z Polski, Arabii Saudyjskiej, Belgii, Austrii i Włoch wezmą udział w IX Międzynarodowym Biennale Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr", które rozpocznie się w niedzielę w Łodzi.

Dyrektor artystyczna biennale Agnieszka Piasecka zwróciła uwagę, że nie jest to tylko przegląd twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych; jego integralną częścią jest cykl warsztatów poświęconych terapii przez sztukę. Terapeuci i instruktorzy z Polski i zagranicy prezentują na nich swoje autorskie praktyki, zaś wzajemna wymiana doświadczeń pomaga im w podnoszeniu zawodowych kwalifikacji.

Na scenie Teatru Nowego i Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, obok profesjonalnych teatrów prezentujących wysoki poziom artystyczny, występują amatorskie grupy teatralne. W tegorocznej edycji weźmie udział m.in. Teatr Uniwersytetu Dżizan z Arabii Saudyjskiej, w którym aktorami są niewidomi studenci oraz integracyjne teatry tańca: Zet 6 z Belgii i Kuk z Austrii oraz włoski Teatr Girasoli z zespołem składającym się z pacjentów i personelu ośrodka zdrowia psychicznego.

Wśród polskich grup teatralnych znalazły się m.in. najstarszy profesjonalny teatr z aktorami niepełnosprawnymi intelektualnie Teatroterapia Lubelska i Teatr Trochę Inny z Krakowa, którego misją jest przywracanie godności osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Zdaniem organizatorki festiwalu, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki Małgorzaty Uptas, to właśnie osoby wykluczone - nie tylko z powodu niesprawności i choroby, ale także poprzez uwarunkowania społeczne i wiek, stają się głównymi bohaterami łódzkiego festiwalu.

Jedna z pomysłodawczyń imprezy teatrolog Irena Lewkowicz przypomniała, że jeszcze do niedawna spektakle z udziałem osób niepełnosprawnych wystawiano jedynie w zamkniętym gronie ich rodzin i opiekunów. "Tworząc festiwal chcieliśmy pokazać, że to jest teatr znakomity artystycznie, przynoszący takie egzystencjalne refleksje i przeżycia, których w zawodowych teatrach często nie znajdziemy" - oceniła teatrolog.

Imprezą towarzyszącą biennale, które potrwa do 11 czerwca, są wystawy prac Agnieszki Sapińskiej, która maluje ustami oraz niepełnosprawnego umysłowo Tadeusza Głowali.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji