Artykuły

Warszawa. "Pożar w burdelu" w Królikarni

Podczas pikniku zapraszamy na najnowszy odcinek "Pożaru w burdelu" pt. "Herosi transformacji". Kabaretowy cykl pokazał, że Warszawa potrafi śmiać się sama z siebie.

Przedstawienia, które do tej pory mogliśmy oglądać w klubokawiarni na Chłodnej 25, barze Studio, Teatrze WARSawy, Nowym Teatrze czy Muzeum Historii Żydów Polskich, pokazywały to, czym żyje miasto. Autorzy tekstu Michał Walczak i Maciej Łubieński piszą sceny i piosenki, w których mieszają wydarzenia współczesne z historią. A aktorzy z burdeltrupy w zaskakującym tempie wcielają się co chwila w kogoś innego.

W 16. odsłonie "Pożaru w burdelu" krążą wokół tematu transformacji. Punktem wyjścia spektaklu jest 25. rocznica pierwszych wolnych wyborów. Mamy szansę przenieść się w czasie do Warszawy 1989 roku. Jesteśmy w kawiarni Niespodzianka - oglądamy radość tego dnia i dansing dam z panami w swetrach. Jest Joanna Szczepkowska (w tej roli Monika Babula), która ogłasza koniec komunizmu. Lech Wałęsa (Andrzej Konopka) zastanawia się, czy po wyznaniach w autobiograficznej książce żona jeszcze go kocha.

Jednak na scenie pojawiają się nie tylko tematy polityczne. Widzimy postaci i gwiazdy lat 90.: Mariolę Bojarską-Ferenc (Anna Smołowik) - pierwszą instruktorkę callaneticsu, który razem z nią przed telewizorami ćwiczyły setki pań, by mieć ładniejszą figurę. Jest punkowy zespół studentów SGH - dziś zamożnych mieszkańców Wilanowa (Monika Babula i Tomasz Drabek). Obserwujemy też zmianę obyczajów i upadek manier, o których zachowanie walczy psychoterapeuta miasta doktor Janusz Fak (Oskar Hamerski).

Wdechowy "Pożar"

Aktorzy, opowiadając o zmianach w Polsce ostatnich 25 lat, pokazują też, jak zmienili się oni sami i jak zmieniła się ich grupa. To był intensywny czas dla "Pożaru w burdelu". Robiąc pierwszy odcinek w piwnicy na Chłodnej niecałe dwa lata temu, nikt się nie spodziewał, że kabaretowe spektakle przygotowywane po nocach, w zawrotnym tempie, bo w zaledwie kilka dni, zdobędą tak dużą popularność. Grają w coraz większych salach dla nowych widzów i ciągle nie kończą im się energia i pomysły. Kabaretowy cykl "Pożar w burdelu" nagrodziliśmy Wdechą - Kulturalną Nagrodą "Gazety Co Jest Grane" w kategorii Wydarzenie Roku.

16. odcinek premierę miał w Teatrze WARSawy w ramach festiwalu Wyłącz System. Koproducentem spektaklu jest Dom Spotkań z Historią.

"Pożar w burdelu. Herosi transformacji", scenariusz: Maciej Łubieński i Michał Walczak, reżyseria: Michał Walczak, scenografia: Alicja Kokosińska, kostiumy: Diana Szawłowska, muzyka: Wiktor Stokowski, Michał Górczyński. Występują: Anna Smołowik, Agnieszka Przepiórska, Lena Piękniewska, Monika Babula, Betty Q, Andrzej Konopka, Mariusz Laskowski, Tomasz Drabek, Maciej Łubieński, Oskar Hamerski. Zespół muzyczny: Maciej Łubieński, Adam Rossa, Michał Górczyński, Michał Stawarz. Pokaz w Królikarni, 7 czerwca, o godz. 21.30 na Scenie Co Jest Grane. Wstęp wolny!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji