Artykuły

Warszawa. Wystawa o Kabarecie Starszych Panów

Fotografie dokumentujące słynny Kabaret Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, filmowe zapisy poszczególnych części kabaretu i elementy wyposażenia studia telewizyjnego lat 50. i 60. można będzie oglądać od czwartku, 17 listopada w Muzeum Teatralnym w Warszawie na wystawie pt. "Luka w pamięci".

- Poproszony o wywiad Jeremi Przybora powiedział niesłychanie uprzejmie Romanowi Dziewońskiemu - "służę luką w pamięci". Stąd tytuł wystawy - wyjaśniła podczas środowej konferencji prasowej pomysłodawczyni ekspozycji Xymena Zaniewska.

- Zebrane przez wszystkich żyjących przyjaciół, współpracowników i rodziny próby wypełnienia tych luk w pamięci złożyły się na materiał do tej wystawy - dodała.

Na zdjęciach, oprócz gwiazd kabaretu - Przybory i Wasowskiego, Kaliny Jędrusik czy Ireny Kwiatkowskiej można zobaczyć m.in. reżyserkę telewizyjnego wielu kabaretów Irenę Sobierajską, która przysłaniając sobie oczy kontroluje obraz na monitorze oraz inspicjentkę Halinę Kożusznik sprawdzającą na ile pięknie Kalina Jędrusik przeciąga się w łóżku pod okiem kamery.

Oprócz czarno-białych fotografii, na wystawie można zobaczyć m.in. elementy wyposażenia studio TV tamtego czasu - kamery, magnetofony, stojaki do plansz, reflektory i konsole oraz kostiumy.

Kabaret Starszych Panów był cyklicznym programem telewizyjnym autorstwa Jeremiego Przybory (teksty) i Jerzego Wasowskiego (muzyka). Po raz pierwszy przedstawiony w 1958 r. program adresowany był do pokolenia pamiętającego jeszcze przedwojenne czasy. Twórcy programu pozyskali do współpracy wybitnych artystów - Kalinę Jędrusik, Igę Cembrzyńską, Barbarę Krafftównę, Irenę Kwiatkowską, Bogumiła Kobielę, Mieczysława Czechowicza, Wiesława Gołasa, Wiesława Michnikowskiego, Jana Kobuszewskiego.

Kabaret Starszych Panów przetrwał w telewizji do 1966 roku. Został wznowiony w 1978 roku pod tytułem Kabaret Jeszcze Starszych Panów i cieszył widzów do 1980 roku, kiedy zdjęto go - tym razem już na zawsze. Najsłynniejsze piosenki pochodzące z kabaretu to m.in. "Piosenka jest dobra na wszystko", "Addio pomidory", "Shimmy szuja".

Wystawa będzie czynna do 5 lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji