Artykuły

Zdrada i zazdrość

Największy rozgłos, poza oczywiście Nagrodą Nobla, Dariowi Fo przyniosła "Przypadkowa śmierć anarchisty". Ważne miejsce w jego dorobku zajmuje też legendarne "Mistero buffo", uznane przez Watykan za bluźniercze, nawiązujące do tradycji wędrownego teatru średniowiecznego, a zwłaszcza giullari: wędrownych minstreli.

Sporą popularność zdobyły rów­nież komedie "Archaniołowie nie gra­ją w bilard", "Siódme: mniej kradnij". Sztuki Fo wystawiane są w 400 te­atrach na całym świecie, także w Stanach Zjednoczonych, do któ­rych jeszcze w latach siedemdziesią­tych miał zakaz wjazdu. W ten spo­sób, choć wydaje się to nieprawdopo­dobne, Fo stał się dramatopisarzem częściej granym niż inny włoski no­blista - Luigi Pirandello. Również w Polsce autor "Restauracji pryncypała" znany jest teatromanom od dawna. Większość jego ważniejszych dramatów była nieraz grana na na­szych scenach, mimo że w druku są najczęściej niedostępne.

Napisany cztery lata temu "Zwią­zek otwarty" wystawiał m.in. stołecz­ny Teatr Ateneum. Główne role za­grali Ewa Wiśniewska i Leonard Pie­traszak. W inscenizacji Teatru TV wystąpił inny znakomity duet: Kry­styna Janda i Marek Kondrat. "Zwią­zek otwarty" to bowiem utwór bliski stylistyce commedii dell`arte, dający aktorom spore możliwości ekspresji i improwizacji, umożliwiający auten­tyczny, twórczy kontakt z publiczno­ścią. Przeciętni aktorzy nie są w sta­nie wyzyskać wszystkich możliwości tekstu Fo, wybitni zaś mogą zamienić go w perłę.

Krystyna Janda i Marek Kondrat rekomendacji nie potrzebują. Wsparci przez ciekawą muzykę Ryszarda Rynkowskiego dają koncert gry.

Akcja sztuki jest niezwykle pro­sta. Małżeństwo w średnim wieku przeżywa długotrwały kryzys. Mąż nałogowo wdaje się w coraz to nowe romanse, o czym bezceremonialnie i ze szczegółami informuje żonę. Jako zwolennik "związku otwartego" nie widzi w tym nic złego. Wręcz przeciw­nie, swoją postawę uważa za nowocze­sną, kontestującą mieszczańskie schematy. Barbara jednak, jak na złość, nie może zrozumieć małżonka. Mało tego, coraz częściej miewa silne nerwice, których efektem są dzikie awantury i nieudane próby samobój­cze. Wreszcie, wskutek usilnych na­mów męża i za aprobatą dziecka, po­stanawia wcielić w życie ideę "związ­ku otwartego". Z początku nieporadna i niepewna, próbuje zainteresować so­bą mężczyzn. Wkrótce udaje się jej zdobyć stałego adoratora. Zaczyna też inaczej patrzeć na swoje dotychczaso­we życie. Dostrzega coraz więcej wad u małżonka. Ten zaś, widząc prze­mianę żony, nie jest w stanie ukryć zazdrości... Spektakl wyreżyserowany przez Jandę pokaże "Trójka" w so­botę o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji