Artykuły

Związek otwarty

Przyznanie w 1997 roku literackiej Na­grody Nobla Dario Fo, autorowi "Związ­ku otwartego", było dla wielu zaskocze­niem. Nie przypadła bowiem w tym wy­padku owa nagroda twórcy "letniemu" czy "bezpiecznemu" - takiemu, którego wprawdzie się szanuje, ale nie wzbudza on żywszych emocji.

Dario Fo, dziś 74-letni aktor, reżyser i dramaturg, zyskał we Włoszech opinię skandalisty. W swej krytyce włoskiego ży­cia politycznego i obyczajowego nie wahał się przed używaniem środków i sformuło­wań tak jaskrawych, że powodowało to wie­lokrotne oskarżenia o "przestępstwa światopoglądowe".

Fo to jednak przede wszystkim czło­wiek teatru, wyrastający z tradycji ludowe­go włoskiego teatru jarmarcznego - z jego satyryczną obserwacją rzeczywistości i mó­wieniem pełnym głosem o wszystkim, co ważne dla człowieka, nie uznającym zatem tabu ani obyczajowego, ani politycznego.

Żywiołem tego teatru jest aktor i jego umiejętności nawiązywania kontaktu z wi­dzem. "Związek otwarty" - sztuka, którą Dario Fo napisał wspólnie z towarzyszką życia i pracy aktorką Francą Rame - to znakomity przykład tego rodzaju teatru.

Prosta historia opowiadająca o mał­żeństwie w średnim wieku, w którym on - pragnąc mieć swobodę w nawiązywaniu coraz to nowych romansów - proponuje żo­nie "związek otwarty". Będzie to takie mał­żeństwo, gdzie oboje będą żyć i postępo­wać jak ludzie wolni.

Kiedy Barbara, po początkowych trud­nościach, wciela w życie założenia "związ­ku otwartego", jej partner nie jest w stanie ukryć zazdrości.

Nie zaskakuje ani nie dziwi fakt. że tekst ten zainteresował Krystynę Jandę. Rolą Barbary aktorka dopełnia galerię granych przez siebie współczesnych kobiet. Nieza­leżnie, czy są to kobiety proste - jak Shirley Valentine, czy wielkie artystki - jak Ma­ria Callas, zawsze poszukują one wolności wyrażenia siebie i akceptacji dla własnej indywidualności.

Umiejętnością Dario Fo, a przede wszystkim umiejętnością Krystyny Jandy i partnerującego jej Marka Kondrata, jest mówienie w sposób błyskotliwy, szczerze zabawny o sprawach, które dotyczą wielu, a przemilczane są przez prawie wszystkich. Dodajmy, że twórcom udało się znaleźć frapującą formę dla ukazania tekstu.

Ciekawa realizacja, pyszne aktorstwo i zabawna sztuka Dario Fo i Franki Rame, czyli kolejna ciekawa propozycja Teatru Telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji