Artykuły

Kraków. "Theatrum Musicum" jak kula śniegowa

Theatrum Musicum to wspólne przedsięwzięcie krakowskich instytucji muzycznych, współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a koordynowane przez Capellę Cracoviensis i jej szefa Jana Tomasza Adamusa, autora projektu.

W ramach Theatrum Musicum odbędzie się od czerwca do sierpnia ponad 80 koncertów i spektakli muzycznych, z udziałem ok. 700 wykonawców.

Inicjatywa zespala pod jednym szyldem zarówno festiwale, jak instytucje podległe i władzom Krakowa, i Urzędowi Marszałkowskiemu, a także Akademię Muzyczną w Krakowie. Przystąpili do niej: Opera Krakowska, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinfonietta Cracovia, Balet Dworski "Cracovia Danza", Festiwal Muzyki Polskiej, Festiwal Barbakan, Cracovia Sacra, Festiwal Wawel o Zmierzchu, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

- To nie jest nowy festiwal, to przykład na to, że poprzez partnerstwo, współdziałanie, koordynację można osiągnąć bardzo dużo. Poprzez prostą, organiczną wręcz pracę można osiągnąć efekt, który mamy nadzieję będzie swego rodzaju kulą śniegową, Wiemy, że w podobnej konstelacji chcą też wystąpić środowiska teatralne - mówił podczas konferencji Krzysztof Markiel, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego. Nie oznacza to jednakże, że inicjatywa Theatrum Musicum nie zrodzi dodatkowych koncertów. Dojdą m.in. wtorkowe kameralne koncerty. Filharmonii Krakowskiej w Sali Fontany Pałacu Krzysztofory, gdzie m.in. będzie można posłuchać muzyki celtyckiej, przebojów Armstronga oraz Lennona i McCartneya, tang Piazzolli, muzyki bałkańskiej i filmowej, ale i Mozarta oraz Debussy'ego.

W ramach projektu pojawi się też 21 bm. święto muzyki - z koncertami na Rynku Głównym, w kościele św. Marcina, jak i plenerowym pokazem na Kazimierzu musicalu "Skrzypek na dachu" Opery Krakowskiej. Ale też, o czym mówiła na konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, do projektu można się dołączyć. W roku przyszłym oczekiwany jest udział m.in. Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Generalnie Capella Cracoviensis zachęca: "Theatrum Musicum - do tego można się przyłączyć", mając na myśli tak inne inicjatywy, jak i publiczność. Celem projektu jest bowiem - poza stworzeniem z Krakowa jednej z największych scen muzyki klasycznej w Europie - również znajdowanie nowej publiczności. Więcej: theatrummusicum.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji