Artykuły

Beczka prochu

JUŻ JUTRO W TEATRZE WY­BRZEŻE w Gdańsku odbędzie się spotkanie z autorem głośnej sztuki "Beczka prochu" Dejanem Dukovskim. W spotkaniu uczest­niczyć będą także polska tłu­maczka sztuki Dorota Jovanka Cirlic, reżyserka gdańskiego przedstawienia Grażyna Kania i aktorzy gdańskiej "Beczki".

Dejan Dukovski, ur. w 1969 r. w Skopje, ukończył wydział dra­maturgii na tamtejszym uniwersy­tecie, z którym do dzisiaj współ­pracuje jako wykładowca akade­micki "Beczka prochu", napisana w 1994 jako reakcja na pierwsze walki etniczne w byłej Jugosławii, to wstrząsająca opowieść o świe­cie, w którym jedynym argumentem staje się brutalna przemoc. Dwadzieścia trzy postacie, jedena­ście scen, podczas których kolejne ofiary stają się katami Przerażają­cą aktualność pojmiemy dopiero wtedy, kiedy uświadomimy sobie, że taka bałkańska beczka prochu może wybuchnąć w każdej chwili także winnych, spokojnych na pozór rejonach Europy.

Prapremiera "Beczki prochu" odbyła się w Teatrze Narodowym w Skopje w roku 1995. W 1996 spektakl otwierał jeden z najbar­dziej prestiżowych festiwali te­atralnych w Europie Bonher Biennale, co utorowało mu drogę na światowe sceny (premiery m.in. w Holandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Japonii). W 1998 spektakl odwiedzał również Pol­skę podczas festiwalu Kontakt w Toruniu. Goran Paskaljevics dokonał adaptacji filmowej tek­stu Dejana Dukovskiego - film "Bure banita" nagrodzony został na festiwalu w Wenecji, nomino­wany był także do Oskara w ka­tegorii najlepszego filmu zagra­nicznego.

Prapremiera w Teatrze Wybrzeże w kwietniu ubiegłego roku podzieli­ła trójmiejską widownię. Odważne przedstawienie z licznymi scenami gwałtu i przemocy, epatujące wul­garnym językiem zyskało tyle samo zwolenników co przeciwników.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji