Artykuły

Warszawa. Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Aktorka Stanisława Celińska, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor oraz Teatr Narodowy pod dyrekcją Jana Englerta znaleźli się wśród laureatów nagród przyznanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w dziedzinie teatru.

Nagrody zostały wręczone wczoraj wieczorem w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich podczas uroczystej gali, którą poprowadzili Magda Umer i minister Bogdan Zdrojewski.

Statuetkę za dokonania w dziedzinie teatru odebrała Stanisława Celińska, doceniona m.in. za kreacje w spektaklach "Kabaret warszawski" (premiera: 2013, Nowy Teatr w Warszawie, reż. Krzysztof Warlikowski), "Życie to nie teatr" (2012, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, reż. Jerzy Satanowski), "Satanorium" (2012, Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, reż. J.Satanowski).

- Dziękujemy za wszystkie pani role - podkreślił zwracając się do aktorki minister Bogdan Zdrojewski.

Nagrodę honorową w dziedzinie teatru minister przyznał z kolei Teatrowi Narodowemu w Warszawie, w dowód uznania za działalność w sezonie 2012/2013. - Możemy być dumni z dokonań sceny narodowej - powiedział szef resortu kultury, przekazując statuetkę dyrektorowi artystycznemu teatru Janowi Englertowi. - Wyrazy szacunku kieruję wobec pana, ale także wobec całego zespołu - zaznaczył.

Artyści związani z kinem, którzy zostali nagrodzeni przez ministra, to natomiast: aktorka Agnieszka Grochowska oraz reżyser "Idy" Paweł Pawlikowski. Grochowska otrzymała nagrodę za rolę Danuty Wałęsowej w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". - Jest dużo pracy za panią i to pracy, która naprawdę jest doceniana - powiedział Zdrojewski. Powołując się na wspomnienia aktorki zawarte w wywiadach, minister, żartując, dodał: - Usłyszałem, że z jednej strony mama nauczyła panią chodzić po drzewach, a ojciec trochę mniej mówić. Całe szczęście, że nie byli tak skuteczni do końca, bo nie mielibyśmy pani w tym zawodzie.

Pawlikowski nie był obecny na gali. Statuetkę odebrała w jego imieniu odtwórczyni roli Wandy w filmie "Ida" Agata Kulesza.

W dziedzinie literatury uhonorowany został Wiesław Myśliwski. - To, co powinno znaleźć się w uzasadnieniu i w podziękowaniu dla pana, mieści się przede wszystkim w słowie: mądrość - zwrócił się do pisarza minister. - wiemy, że tej mądrości w świecie nie za wiele. Więc jeżeli ona się zdarza, i to jeszcze w takiej formie, z możliwością dzielenia się z nami, tym większe podziękowania dla pana - powiedział Bogdan Zdrojewski.

Nagrodę w dziedzinie muzyka otrzymał skrzypek i dyrygent Marek Moś (wraz z orkiestrą AUKSO), w dziedzinie sztuki wizualnej doceniony został fotograf Krzysztof Gierałtowski, w dziedzinie taniec - choreograf Krzysztof Pastor, natomiast w dziedzinie twórczość ludowa - muzyk Jan Karpiel Bułecka.

Pozostałe dziedziny, w których minister przyznał nagrody, to: ochrona dziedzictwa (nagrody honorowe dla historyka sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew oraz dla historyka sztuki i archeologa, dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Pawła Jaskanisa), upowszechnianie kultury (nagroda dla pedagog i popularyzatorki muzyki Jadwigi Mackiewicz oraz nagroda honorowa dla redakcji miesięcznika "Architektura"), kultura w sieci (minister nagrodził twórców serwisu lubimyczytac.pl). Nagrodę dla mecenasa kultury zdobył Klub Mecenasów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Laureatką Specjalnej Nagrody została Julia Kijowska, odtwórczyni ról m.in. w filmach "Miłość", "Drogówka", "Pod Mocnym Aniołem". Aktorstwo Kijowskiej jest "niezwykle wysokiej próby" - podkreślił minister. - Jest to aktorka wyjątkowa. Niezwykle pracowita. Często dostaje role, które są bardzo trudne. Bo z jednej strony charakterystyczne, a z drugiej strony, ponieważ nie są w pierwszym planie, ich ocena zawsze jest trudniejsza - powiedział Zdrojewski. W imieniu nieobecnej na ceremonii Julii Kijowskiej nagrodę odebrał Bogusław Linda.

Za całokształt twórczości - zaznaczając, że jest to "gigantyczny dorobek, niezwykłej jakości" - minister kultury uhonorował Wojciecha Młynarskiego, poetę, twórcę kabaretu, autora przebojów "Jesteśmy na wczasach" czy "Nie ma jak u mamy". W imieniu artysty nagrodę podczas ceremonii przyjęła Magda Umer.

Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawane są od 1997 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji