Artykuły

Wrocław. Teatr Arka pokaże spektakl na festiwalu w Pradze

Wrocławski Teatr Arka zaprezentuje na festiwalu Fringe w Pradze spektakl "Bal u Hawkinga", poświęcony postaci chorego na stwardnienie rozsiane brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga. W teatrze obok profesjonalnych aktorów występują osoby niepełnosprawne.

Wrocławski zespół zagra w Pradze cztery przedstawienia - 28 maja i w kolejnych dniach. Festiwal Fringe to organizowany w różnych częściach świata przegląd teatrów alternatywnych. Idea festiwalu narodziła się w latach 40. XX w. w Edynburgu. Festiwale pod szyldem Fringe odbywają się m.in. w Amsterdamie, Budapeszcie, Pradze, ale również w USA i Australii.

Jak powiedziała PAP reżyser spektaklu i dyrektor wrocławskiego Teatru Arka Renata Jasińska, wrocławska grupa została zaproszona do Pragi, po tym jak w zeszłym roku na festiwalu Fringe w Edynburgu pokazała spektakl "Bal u Hawkinga". - To przedstawienie wzbudziło duże zainteresowanie i w konsekwencji dostaliśmy propozycję, by pokazać ten spektakl w Pradze - powiedziała Jasińska

"Bal u Hawkinga" (na zdjęciu) to opowieść o chorym na stwardnienie zanikowe boczne astrofizyku Stephanie Hawkingu. - To hołd złożony wielkiemu naukowcowi, który od 50 lat cierpi na nieuleczalną chorobę. Hawking od wielu lat jest przykuty do wózka, ale potrafi być ponad tę chorobę i realizować wielką pasję jaką jest nauka - mówiła dyrektor.

Dodała, że spektakl jest również próbą pokazania, że człowiek pomimo ograniczeń spowodowanych niepełnosprawnością może dokonać wielkich rzeczy. - To opowieść o tym, że w każdy człowieku tkwią niezwykłe możliwości. To widać w przypadku niektórych naszych aktorów, którzy są niepełnosprawni intelektualnie. To przedstawienie pokazuje, że należy dać im szanse, nigdy nie powinniśmy ich skreślać - powiedziała Jasińska.

Zespół wrocławskiego Teatru Arka składa się z profesjonalnych artystów oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie - adeptów sztuki teatralnej. W polskich realiach jest to inicjatywa wyjątkowa. O ile bowiem w przypadku podobnych teatralnych inicjatyw praca nad spektaklem jest jedynie narzędziem terapii i integracji poprzez sztukę, tutaj jest inaczej - nadrzędnym celem jest artystyczna jakość.

Arka jest teatrem repertuarowym. Co roku przygotowuje kilka premier, a w miesiącu granych jest piętnaście przedstawień. Tematem spektakli często jest niepełnosprawność w jej różnych aspektach. Na przykład scenariusz do szekspirowskiego "Snu nocy letniej" napisał jeden z pacjentów szpitala psychiatrycznego, czyniąc scenerią spektaklu tego typu placówkę. Natomiast spektakl "Cisza" to rzecz o dziecięcej schizofrenii opowiedziana z perspektywy młodej pacjentki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji