Artykuły

Toruń. "Lato w teatrze 2014" w Baju Pomorskim

Ogłaszamy nabór na półkolonie artystyczne "Lato w teatrze"! Od dnia 3 czerwca 2014 (godz. 9.00) w sekretariacie Teatru "Baj Pomorski" przyjmujemy zgłoszenia na półkolonie dzieci w wieku 10-13 lat.

Półkolonie "Lato w teatrze" odbędą się w Toruniu w dniach 30 czerwca-13 lipca 2014

WSPANIALI NA TROPIE, CZYLI SPOSÓB NA SMOKA

Uczestnicy toruńskiego "Lata w teatrze" wstąpią w szeregi Bractwa Teatralnego Wspaniałych, któremu zostanie powierzona nadzwyczajna misja. Będą musieli wcielić się w role rycerzy i zmierzyć się z legendarnym toruńskim smokiem, który obudziwszy się po wiekach snu pod Zamkiem Krzyżackim zaczyna terroryzować miasto i grozi mu zniszczeniem. Ich zadaniem będzie znaleźć sposób na smoka, ale równie ważnym wyzwaniem stanie się osiąganie rycerskich cnót, które pozwalają nosić tytuł Wspaniałego. Hasłem wywoławczym tegorocznych półkolonii będzie tytuł jednej z książek Edmunda Niziurskiego Naprzód, Wspaniali!.

Podejmiemy z uczestnikami półkolonii rozmowę na temat wartości, które powinny tworzyć kodeks współczesnego człowieka, na wzór tego, jaki niegdyś stanowił etos rycerski. Bractwo Teatralne na dwa tygodnie uczyni teatr swoim domem. Będzie on dla nich bezpiecznym miejscem ćwiczenia siły rycerskiego charakteru oraz frontem ostatecznej rozgrywki z niebezpiecznym smokiem.

W atmosferę rycerską pomogą wczuć się warsztaty z członkami działającego w Toruniu Bractwa Rycerskiego Chorągwi Toruńskiej. W klimat dawnych wieków dzieci przeniosą się podczas odkrywania tajemnic zamku krzyżackiego w Centrum Kultury "Zamek Krzyżacki". W Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa poznają średniowieczne manuskrypty, techniki iluminacji, tradycję pisania listów, które wykorzystamy w obrzędowości półkolonii. Pod okiem pedagoga cyrku dziecięcego odbędą naukę niestandardowych metod pokonania wroga. Atmosferę dobrej zabawy połączymy z umiejętnościami, które powinien posiadać współczesny rycerz.

Powołując do życia Bractwo Teatralne Wspaniałych pomożemy połączyć dzieciom współczesność z przeszłością oraz teatr z innymi dziedzinami kultury i życiem codziennym.

Tradycyjnie, finałem projektu będzie premiera przedstawienia teatralnego w całości przygotowanego przez dzieci, która odbędzie się w Baju Pomorskim 12 i 13 lipca 2014.

Półkolonie skierowane są do dzieci w wieku 10-13 lat

Prowadzący zajęcia:

GRUPA AKTORSKA: Zbigniew Lisowski i Rafał Swaczyna

GRUPA DZIENNIKARSKO-PROMOCYJNA:

dr Marzenna Wiśniewska i Magdalena Jasińska

GRUPA SCENOGRAFICZNA: Dominik Smużny

GRUPA MUZYCZNA: Rafał Kołacki i Krzysztof Zaremba

REKRUTACJA

Ogłaszamy nabór na półkolonie artystyczne "Lato w teatrze"!

Od dnia 3 czerwca 2014 (godz. 9.00) w sekretariacie Teatru "Baj Pomorski" przyjmujemy zgłoszenia na półkolonie dzieci w wieku 10-13 lat. Zgłoszenia może dokonać rodzic lub prawny opiekun dziecka, który przyjdzie do Teatru i przyniesie ze sobą list dotyczący tematyki projektu napisany przez dziecko samodzielnie i ręcznie, rozwijający następujące zdanie:

"30 czerwca w zadziwiający sposób objawia się nagle legendarny toruński smok i ogłasza, że zniszczy miasto. Wtedy ...".

Liczba miejsc ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń oraz załączenie listu od dziecka.

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu, Urząd Miasta Torunia.

Partnerzy: Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, Centrum Kultury ZAMEK KRZYŻACKI w Toruniu, Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa w Grębocinie, Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej, "Jestem" Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

***

O PROGRAMIE

"Lato w teatrze" jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program adresowany jest do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych - ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program powstał w 2008 roku z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2014 "Lato w teatrze" odbędzie się po raz siódmy. Na terenie całego kraju między 28 czerwca a 31 sierpnia, zorganizowanych zostanie 30 turnusów dwutygodniowych warsztatów. Każdy z turnusów zostanie zakończony pokazami wspólnie przygotowanych przedstawień teatralnych. Młodzi ludzie zdobywają nowe umiejętności na warsztatach teatralnych, scenograficznych, muzycznych i promocyjnych. Zarówno teatry rozszerzające w okresie wakacyjnym ofertę teatralno-edukacyjną, jak i organizacje realizujące projekty w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury, dają możliwość dzieciom i młodzieży spędzenia aktywnie wakacji, uruchomienia twórczego potencjału i rozwijania wyobraźni.

Każdy projekt ma charakter autonomiczny i opracowywany jest przez grupę osób odpowiedzialnych za realizację "Lata w teatrze" w danym ośrodku teatralnym lub organizacji pozarządowej. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przy projekcie, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub lokalni dziennikarze piszący o teatrze.

Program "Lato w teatrze" pokazuje, że teatralne działania edukacyjne mogą być realizowane w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Praca z młodymi ludźmi pozwala na wykreowanie wspólnej przestrzeni między teatrem, uważanym tradycyjnie za sztukę wysoką, oderwaną od spraw bliskich młodzieży, a młodym pokoleniem, żyjącym w płynnej rzeczywistości, której wymiar wirtualny i realny są ze sobą całkowicie wymieszane. Dotknięcie tematów i wykorzystanie form bliskich młodzieży pokazuje, że teatr może opowiadać o sprawach ważnych dla młodego człowieka. Dzięki formule "LWT" każdy może spróbować takiego działania, które mu odpowiada. Występując na scenie, grając na instrumentach, projektując kostiumy czy podejmując się pracy akustyka lub oświetleniowca, uczestnicy dostają szansę sprawdzenia się w różnych rolach, doświadczają małych sukcesów i wspólnej pracy nad efektem - kształtując umiejętność współpracy, która jest tak istotna w ich przyszłości - nie tylko zawodowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji