Artykuły

Kraków. "Biesy po latach" - premiera filmu dokumentalnego Andrzeja Wajdy

29 kwietnia o godz. 19:00 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Andrzeja Wajdy "Biesy po latach".

Ta koprodukcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego jest filmową próbą wskrzeszenia fenomenu spektaklu "Biesy" w reżyserii Andrzeja Wajdy (wg powieści F. Dostojewskiego, adaptacji A. Camusa), którego premiera odbyła się w Starym Teatrze w Krakowie 29 kwietnia 1971 r.

Andrzej Wajda o spektaklu i filmie - "Biesy" żyły na scenie od 1971 roku nieprzerwanie przez 14 lat i zgromadziły tysiące widzów. Przedstawienie uzyskało najlepsze recenzje. Chociaż wyrosły już pokolenia tych, którzy nie mieli możliwości zobaczenia spektaklu na żywo, jego legenda trwa. W czasach "rozwiniętego socjalizmu ze względu na ówczesny "klimat polityczny" spektakl nie znajdował uznania w oczach władzy i nigdy nie uzyskałem zgody na chociażby sfilmowanie spektaklu w całości. Zachowały się jedynie fragmenty. "Biesy" to być może najważniejsze wydarzenie artystyczne w mojej pracy dla Teatru. To spektakl miły memu sercu.

Film opiera się na współczesnych wypowiedziach twórców i aktorów grających główne role w scenicznej inscenizacji "Biesów" (m.in. Jan Nowicki, Wojciech Pszoniak) oraz wykorzystaniu unikatowych materiałów archiwalnych, kostiumów, rekwizytów i elementów dekoracji.

"Biesy po latach" powstały w koprodukcji: Amulet Films, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Orange Polska, Instytutu Adama Mickiewicza, Narodowego Starego Teatru w Krakowie i YakuMama Film.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji