Artykuły

Warszawa. Majowe premiery nie tylko dla dzieci

Teatr Guliwer zaprasza 24 maja na premierę "O Raju! - czyli o tym, co było, kiedy nic nie było?", Teatr Studio zaprasza 28 maja na premierę "Jak zostałam wiedźmą? Sztuka autobiograficzna dla dorosłych i dzieci". "Medea" w Polonii to dorosła tragedia oczami dziecka.

Teatralne inicjacje dla niemowlaków, nieograniczone możliwości wyobraźni i oswojona groza komiksowych kadrów - prezentujemy wybrane majowe propozycje z coraz bogatszej oferty stołecznych scen dla młodych widzów

BAJ

"Śpij" (reż. Alicja Morawska-Rubczak)

Przedstawienie o tym, jak inspirująca i zaskakująca może okazać się pozornie zwyczajna czynność kładzenia się spać. Aktorzy są otwarci na spontaniczność widzów, pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci. Dla najnajów (najmłodszych widzów w wieku od kilku miesięcy do 3 lat).

"Świat Garmanna" (reż. Ewa Piotrowska)

Norweski grafik i autor książek dla dzieci Stian Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane dla dorosłych. Tytułowego bohatera, chłopca o imieniu Garmann, poznajemy w ostatni dzień wakacji: za chwilę po raz pierwszy pójdzie do szkoły i skończy się jego beztroskie dzieciństwo. Od lat 7.

DRAMATYCZNY

"Koziołek Matołek" (reż. Ondrej Spišák)

Nietypowa opowieść o przygodach bohatera stworzonego przez Kornela Makuszyńskiego. Matołkowi, który poszukuje mitycznego Pacanowa, przyjdzie zmierzyć się z czarownicami rodem z horroru, zającami okradającymi podróżnych, producentami filmowymi czy neapolitańską mafią. Przede wszystkim jednak z własnymi słabościami, lękami i zwątpieniami. Od lat 5.

GULIWER

"Amelka, Bóbr i Król na dachu" (reż. Piotr Cieplak)

Zafascynowany poezją i fantazją bajek nadreńskich Tankred Dorst stworzył historię, w której odnajdziemy uniwersalną prawdę, że świat nieustannie się zmienia: skromna dziewczyna może zostać księżniczką, Bóbr księciem, a Dynia ogromnym pałacem. Od lat 5.

LALKA

"Bankructwo małego Dżeka" (reż. Łukasz Kos)

Rozmowa z dziećmi o pieniądzach i internecie, w której plan aktorski łączy się z kalejdoskopem zaskakujących form. Akcja książki Janusza Korczaka zostaje przeniesiona w dzisiejsze czasy. Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy nowojorskiej szkoły, inwestuje podarowane przez dziadka pieniądze w portal społecznościowy. Od lat 10.

"Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" (reż. Łukasz Kos)

Przewrotna próba współczesnego odczytania mitu o tatrzańskim zbójniku, pełna popkulturowych odniesień. Bohaterem sztuki, którą napisał Michał Walczak, jest Łowca, wynajęty przez murgrabiego i biskupa, aby złapać Janosika. Wkrótce okazuje się, że nic w tej historii nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. Od lat 10.

TEATR MAŁEGO WIDZA

"Rozplatanie tęczy" (reż. Agnieszka Czekierda)

Pozbawiona fabuły zabawa z wodą i kolorami rozgrywająca się w oszczędnej białej scenografii. Ważne jest słowo, obraz, muzyka, rytm, gest, mimika i wspólne odkrywanie prostych czynności. Dzieci z zaciekawieniem obserwują, co dzieje się na scenie. Zadają pytania, rwą się na scenę, by dotknąć kolorowych piórek i piłeczek. Dla najnajów.

NARODOWY

"Pchła szachrajka" (reż. Anna Seniuk)

"Chcecie bajki? Oto bajka: była sobie Pchła Szachrajka" - tak zaczyna się zwariowana opowieść o tytułowej Pchle, która psoci na potęgę. Muzyczna przygoda dla całej rodziny. W roli tytułowej Ewa Konstancja Bułhak. Od lat 5.

POWSZECHNY

"Lokomotywa" (reż. Piotr Cieplak)

Znane wiersze Juliana Tuwima zyskują tu nowe, zaskakujące brzmienie. Kiedy wszyscy domownicy idą spać, ze szpar, spod łóżek i zza szafek wychodzą małe istoty zamieszkujące nasze domy. Dla nich łyżka do butów to zjeżdżalnia, a wieszak na ubrania to cel dalekiej wyprawy. Od lat 5.

RAMPA

"W pogoni za bajką" (reż. Cezary Domagała)

Familijny musical z muzyką Piotra Rubika. Przeplatają się tu dwie rzeczywistości: podziemny świat nieczytanych bajek oraz zabiegany świat współczesnego królestwa, którego wiecznie zajęty władca zaczyna tracić kontakt z córką. Od lat 7.

ROMA

"Adonis ma gościa" (reż. Jakub Szydłowski)

Adonis to zadufana papuga, która nie ma świadomości, że żyje w klatce. Sytuację zmienia niespodziewany gość - wrona, która próbuje wytłumaczyć papudze, czym jest wolność. Od lat 4.

"Mały Książę" (reż. Cezary Domagała)

Rozśpiewana opowieść o przygodach przybysza z malutkiej planety, który przekonuje się o śmieszności dorosłych oraz sprawia, że sami przeglądamy się w lustrach. Od lat 10.

STUDIO

"Łauma. Bajka zbyt straszna dla dorosłych" (reż. Rafał Samborski)

Komiks ożywiony na scenie. Perypetie chwilami nad wiek dojrzałej Dorotki przeplatają humor z elementami fantastycznymi i grozą spersonifikowanych dziecięcych lęków. Czarno-białe kadry budują niepokojący klimat, niemal pochłaniają bohaterów. W każdej chwili coś może zostać dorysowane przez reżysera, na naszych oczach obsługującego rzutnik. Dla dzieci od lat 7 i dorosłych.

SYRENA

"Dzieci z Bullerbyn" (reż. Krzysztof Jaślar)

Próba oddania na scenie klimatu powieści Astrid Lindgren, jednej z ukochanych książek dzieciństwa wielu pokoleń. Zwariowane przygody paczki sympatycznych przyjaciół, dużo muzyki i okazji do śmiechu. Od 5 lat.

6. PIĘTRO

"Bromba w sieci" (reż. Maciej Wojtyszko)

Specjalistka od miar i wag powraca, by poznać na własnej skórze zalety i zagrożenia internetu. Gdy kolejne komputery zaraża złośliwy wirus, Bromba wraz ze swoim przyjacielem Pciuchem postanawia przenieść się z rzeczywistości fikcyjnej do wirtualnej. Od lat 6.

ŻYDOWSKI

"O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary" (reż. Maciej i Adam Wojtyszko)

Bajka oparta na opowiadaniach Isaaca Bashevisa Singera to historia o mieszkańcach Chełma, trochę naiwnych, trochę łatwowiernych, ale niezmiennie pewnych swojej mądrości. Wspólnie tworzą świat na opak. Od lat 7.

Majowe premiery dla dzieci (i nie tylko)

"Jak zostałam wiedźmą? Sztuka autobiograficzna dla dorosłych i dzieci" (reż. Agnieszka Glińska). Dorota Masłowska i Agnieszka Glińska łączą siły. Ma być i śmieszno, i straszno o świecie zdominowanym przez pośpiech i konsumpcję, w którym dorośli zaniedbują relacje z dziećmi. Premiera 28 maja w Teatrze Studio.

"O Raju! - czyli o tym, co było, kiedy nic nie było?" (reż. Zbigniew Lisowski). Historia powstawania świata opowiedziana w sposób zabawny i zrozumiały dla najmłodszych. Spokojne życie NICA (raju) zakłócają nieproszeni goście: Dzika Mrówka, Adam i Ewa. Mimo wzajemnej irytacji uczą się wspólnego życia. Premiera 24 maja w Teatrze Guliwer.

"Medea". Dorosła tragedia oczami dziecka. W swoim teatralnym debiucie Dorota Kędzierzawska ukazuje tragiczną opowieść o Medei z perspektywy jej synów. Dzieci nie rozumieją konfliktów i problemów rodziców, przyglądają się im i próbują je wytłumaczyć. Europejska premiera 22 maja w Teatrze Polonia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji