Artykuły

Kraków. Wręczono dyplomy Człowieka Roku i Małopolanina Roku

Kard. Marian Jaworski i kompozytor Krzysztof Penderecki odebrali we wtorek w Krakowie dyplomy Człowieka Roku 2013. Tytułami uhonorowała ich Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Z kolei Małopolaninami Roku 2013 zostali Anna Polony i Jerzy Trela.

Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, laudacje wygłosił przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Kazimierz Barczyk.

Kard. Mariana Jaworskiego wyróżniono za "wybitne zasługi dla powstania Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, budowanie pomostów pomiędzy Polską a Ukrainą i odrodzenie Kościoła dla wiernych na Ukrainie i po upadku komunizmu". - Wyróżnienie to jest dla mnie zaskoczeniem, nie spodziewałem się go. Przyjmuję je jako uznanie dla tych wartości, którym starałem się służyć i które zostały uznane jako racje dla tej nominacji - powiedział kard. Marian Jaworski.

Krzysztof Penderecki uhonorowany został "w uznaniu zasług w rozsławianiu Polski w salach koncertowych całego świata oraz działalność dydaktyczną m.in. w ramach Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, gdzie najzdolniejsi muzycy młodego pokolenia z całego świata mają możliwość doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej".

Dziękując za wyróżnienie Krzysztof Penderecki powiedział, że w jego odczuciu "kompozytor nie powinien stać z boku ważnych wydarzeń, powinien na nie reagować całym sobą; sztuka angażuje przecież całego człowieka, który działa i oddaje się kontemplacji, który kocha i cierpi, który opowiada się po określonej stronie - po stronie wartości".

- Przyszło mi żyć w czasach różnych istotnych przemian i przewartościowań. Dotknęły one (...) także kultury wysokiej. Zawsze twierdziłem, że człowieka nie wolno pozbawiać doświadczenia kultury w imię najbardziej wartościowych i najpiękniejszych przemian. To sztuka nadaje życiu głęboki sens i pokazuje inną perspektywę, perspektywę piękna, a piękno (...) potrzebne jest człowiekowi na każdym etapie jego życia - ocenił Penderecki.

Podczas uroczystości wręczono także tytuły "Małopolanin Roku 2012", przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Otrzymali je Anna Polony i Jerzy Trela - "w uznaniu dorobku artystycznego za wyjątkowe kreacje, które weszły do kanonu sztuki aktorskiej, zasług dla szerzenia kultury słowa w Polsce, w półwiecze pracy artystycznej".

- To wielki zaszczyt i honor, wielkie szczęście znaleźć się w gronie osób tak zacnych, tak wspaniałych. Moje szczęście byłoby wielkie, gdybym wiedziała, że ja też na to zasłużyłam. Wydaje mi się jednak, że nasza sztuka jest tak ulotna, ucieka z naszą młodością, z naszym życiem, nie jest tak trwała jak sztuka kompozytora. Poza tym mam wrażenie, że w ostatnich latach nie miałam okazji pokazać tego, co dostałam od natury, czyli ukazać w pełni swoich możliwości, szczególnie w ostatnim roku. I w związku z tym czuję pewien niedosyt, czy ja naprawdę zasłużyłam - powiedziała Anna Polony.

Jerzy Trela przywołał z kolei "dwa drogowskazy", które nim sterowały w życiu. - To był testament Jaracza: wierzyć idei teatru, spełniać ideę teatru, a drugi to Stanisława Wyspiańskiego, że teatr jest świątynią sztuki. I ten teatr był rzeczywiście dla mnie świątynią sztuki wiele lat i starałem się wszystko na miarę swoich możliwości robić w tym teatrze jak najlepiej, przez wiele lat graliśmy z Anią w przedstawieniach, które miały wielkie znaczenie, były ponadczasowymi przedstawieniami - powiedział Jerzy Trela.

W poprzednich latach tytułem Człowieka Roku nagrodzono m.in. Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.

Tytuły Małopolanina Roku otrzymali m.in. Wisława Szymborska, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, kard. Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda, Czesław Miłosz. Tytuł Małopolanina Wszechczasów przyznano Janowi Pawłowi II.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji