Artykuły

Destrukcja i miłość

Natalia Sołtysik, studentka Akademii Teatralnej, na swój reżyserski dyplom wybrała jednoaktówki Yukio Mishimy zebrane pod wspólnym tytułem "Szafa". Premierę zaplanowano w sobotę w Teatrze Współczesnym.

- Dawno temu widziałam inscenizację Wajdy. Już wtedy poetyka tekstów Mishimy przypadła mi do gustu - mówi reżyser Natalia Sołtysik. - Pomyślałam o nich ponownie, szukając tematu na spektakl dyplomowy.

Z ośmiu napisanych przez Yukio Mishimę jednoaktówek w Teatrze Współczesnym zobaczyć można będzie trzy. Wszystkie opowiadają o niewygasłych uczuciach i niekończącym się głodzie miłości. Potrzeba bycia kochanym powoduje, że zadawanie bólu innym i sobie staje się sensem istnienia bohaterów. W "Pani Aoi" mężczyzna czuwający przy łóżku chorej żony nawiedzany jest przez dawną miłość. W "Wachlarzu" kobieta nie może się pogodzić ze stratą narzeczonego. A "Szafa" kryje tajemnicę pary kochanków.

- Z tych tekstów bije smutek, pesymizm i tęsknota za tym, co się skończyło, rodzaj niezgody na przemijanie - dodaje Sołtysik. - Bohaterowie ze strachu przed samotnością uciekają w drapieżne, destrukcyjne relacje. Obsesyjnie boją się przestać być potrzebni i pożądani przez drugiego człowieka.

Yukio Mishmia inspiracji dla swojej twórczości dramaturgicznej szukał w tradycyjnym japońskim teatrze no. W warszawskiej inscenizacji postaci nie będą co prawda występować w kimo-nach, ale odniesień, symboli nawiązujących do kultury Kraju Kwitnącej Wiśni nie zabraknie.

Chciałabym, żeby to przedstawienie miało uniwersalne przesłanie. Akcja rozgrywa się poza czasem. Trudno rozdzielić prawdę, rzeczywistość i marzenia - dodaje Sołtysik. - Z drugiej strony spektakl jest silnie osadzony w japońskiej filozofii i sposobie myślenia. Wartością nie jest spełnienie, lecz dążenie do niego. Umieranie to element cyklu życia, coś naturalnego i pięknego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji