Artykuły

Watykański skandal

Na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego trwają ostatnie przygotowania do polskiej prapremiery "Lochów Watykanu". Inscenizację przygotowuje Jan Klata.

W widownię raz po raz uderza ostre światło. Z głośników dudni agresywne techno. W głębi sceny, wysoko na rusztowa­niu, widać blady zarys szamo­czących się postaci. Ktoś ko­goś dusi. Nagle rozlega się przeraźliwy wrzask. Gaśnie światło. - Teraz potrzebuję dużo ciszy, dajmy sobie z 10 sekund ciszy - dobiega z głębi sali spokojny głos Jana Klaty. To on przygotowuje insceni­zację kontrowersyjnej powieści Andre Gide'a. Niedawno Klata otrzymał dwie nomina­cje do tegorocznych "Pasz­portów Polityki". Wyróżnione zostały jego dotychczasowe reżyserskie dokonania, w szczególności inscenizacja "Rewizora" na deskach Te­atru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Przygotowując na scenie Teatru Współczesnego własną adaptację "Lochów Watyka­nu" Andre Gide'a, Klata znów wraca do tematu wiary. Wyda­na w 1914 r. powieść Gide'a wywołała niemały skan­dal. Swoje pełne groteski, far­sy i sensacji dzieło autor oparł na fantastycznym wątku uwięzienia papieża. W fabułę "Lochów..." Andre Gide wplą­tuje postać głównego bohate­ra, Lafcadia Wluiki, który po­stanawia popełnić morder­stwo bez żadnego powodu. Pragnie zrobić to wyłącznie dlatego, by udowodnić sobie, że jest wewnętrznie wolny.

Kontrowersje związane z powieścią Gide'a dotyczą nie tylko dwuznacznej postawy głównego bohatera. "Lochy Watykanu" odsłaniają również ciemne strony religii i Kościo­ła. - opowieść o hochsztaplerach, żerujących na naiwności wiernych, wydaje mi się nad­zwyczaj współczesna: w Pol­sce też są ludzie, którzy wierzą w teorię spiskową i twierdzą,że nawet papież jest masonem - tłumaczy Jan Klata w jed­nym z wywiadów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji