Artykuły

TVP Kultura. Gwarancje Kultury 2014 rozdane

Małgorzata Rejmer, Paweł Demirski i Monika Strzępka, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze i Zbigniew Waleryś, Mariusz Kwiecień, Dominik Wania, Slavs and Tatars, Monika Sznajderman i portal Dwutygodnik.com zdobyli Gwarancje Kultury 2014. Specjalne nagrody mistrzowskie Supergwarancje odebrali Andrzej Wajda i Martin Scorsese.

Już po raz dziewiąty kapituła konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura i współpracujący z Anteną krytycy, wybrała laureatów Gwarancji Kultury. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: literatura, teatr, film, muzyka poważna, jazz, rock i inne, sztuki wizualne, menedżer kultury, kultura w sieci. W tej ostatniej kategorii zwycięzcę wytypowała publiczność w internetowym plebiscycie, w którym oddano 1956 głosów. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncertem Tomasz Stańko z zespołem Kroke.

LAUREACI

LITERATURA: Małgorzata Rejmer - za "Bukareszt. Kurz i krew", zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby.

TEATR: Paweł Demirski i Monika Strzępka - za "Bitwę warszawską 1920" w Starym Teatrze w Krakowie - za sceniczną wizję historii, w której przegląda się współczesna rzeczywistość. Wizję radykalną, polemiczną i prowokującą do sporu o kształt naszej wolności.

FILM: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Zbigniew Waleryś - za film "Papusza" - dla duetu reżyserskiego za stworzenie w filmie "Papusza", po raz pierwszy w polskim kinie, panoramy losów polskich Cyganów na przestrzeni ostatniego wieku oraz dla Zbigniewa Walerysia za wykreowanie portretu człowieka zawieszonego pomiędzy tradycją a degradującą teraźniejszością, przed którą nie ma ucieczki.

MUZYKA POWAŻNA: Mariusz Kwiecień - za wspaniałe kreacje wokalne na scenach całego świata, a szczególnie za występ w "Eugeniuszu Onieginie" na otwarcie sezonu 2013/2014 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w którym artysta potwierdził, że jest jednym z najwybitniejszych współczesnych barytonów świata.

JAZZ, ROCK I INNE: Dominik Wania - za otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę "Ravel", na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

SZTUKI WIZUALNE: Slavs and Tatars - za szeroko zakrojone badania artystyczno - archeologiczne nad kulturą Eurazji i za wskrzeszenie we współczesnej sztuce idei twórczego kolektywu, za traktowanie sztuki jako projektu badawczego na całe życie. Za promowanie idei przyjaźni i współdziałania między ludźmi różnych kultur i nacji.

MENEDŻER KULTURY: Monika Sznajderman - za 18 lat konsekwentnej i tytanicznej pracy wydawniczej, za odkrycie dla polskich czytelników nowych autorów, rejonów i tematów. Za wierność przekonaniu, że literatura polska reportażem stoi.

KULTURA W SIECI: Dwutygodnik.com - wybrany głosami internautów - za prowadzenie internetowego czasopisma, dostarczającego opiniotwórczych tekstów i znoszącego sztuczny podział na kulturę wysoką i popularną. Za autorski pazur i niezależność sądów, a w szczególności za przypominanie jak ważny dla życia kulturalnego jest wnikliwy esej krytyczny.

SUPERGWARANCJE:

Martin Scorsese - za przeprowadzoną z wielkim rozmachem akcję "Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina", promującą najważniejsze polskie filmy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem polską kulturę i sztukę. Za pasję z jaką śledzi i wspiera światową kinematografię, przywracając międzynarodowej publiczności zapomniane arcydzieła z najdalszych zakątków globu.

Andrzej Wajda - za odwagę w artystycznym zmierzeniu się z legendą Lecha Wałęsy w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei", za mistrzowskie połączenie zdjęć archiwalnych ze scenami fabularnymi. Za ciągłe poszukiwania artystyczne, za otwartość na nowy język filmowy, za dzieła pomagające zrozumieć naszą historię, które jednocześnie współtworzą narodowe mity.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji