Artykuły

Warszawa. "Antyhona" i "Czarownice z Salem" na WST

Spektakle "Antyhona" z Białegostoku w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur oraz "Czarownice z Salem" z Gdańska w reż. Adama Nalepy zostaną zaprezentowane na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

W piątek na scenie im. Gustawa Holoubka warszawska publiczność będzie mogła oglądać "Antyhonę" -spektakl Agnieszki Korytkowskiej-Mazur z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na podstawie "Antygony" Sofoklesa.

Historia starożytnej klątwy została przez twórców spektaklu przeniesiona na granicę polsko-sowiecką, w czas bratobójczych starć, gnębienia Białorusinów i eksterminacji ludności żydowskiej. Główna bohaterka, Teresa działa w pojedynkę przeciwko nepotycznej rodzinie, usiłującej za wszelką cenę utrzymać się przy władzy. Jak przekonują twórcy, spektakl podejmuje także kontrowersyjny temat "prostowania granic" polsko-białoruskich. W spektaklu udział biorą mieszkańcy Białegostoku i Krynek.

Teresa jest katoliczką, jej siostra - Ksenia - to Polka prawosławnego wyznania. Obie mają białoruskie korzenie. Ich brat, Jerzy otrzymał właśnie powołanie do wojska ludowego a Andrzej -odpowiednik Polinika w utworze Sofoklesa - jest partyzantem, nie mogącym pogodzić się z ustrojem, narzuconym przez Sowietów. Tyran Kreon, rządzący w starożytnych Tebach w sztuce Korytkowskiej-Mazur jest Szymonem, komunistycznym komisarzem a Hajmon - narzeczony Antygony - to polski Żyd, Mosze.

Występują: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Bernard Bania, Grzegorz Falkowski, Krzysztof Ławniczak, Aleś Malcanau, Piotr Szekowski, Marek Szkoda, Mateusz Witczuk oraz Chór Kameralny "441 Hz" oraz Mieszkańcy Białegostoku i Krynek.

Tego samego dnia na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego odbędzie się koncert Janusz Prusinowski Trio "Koncert do tańca/ Moc głosu". Grupa kierowana przez skrzypka i wokalistę Janusza Prusinowskiego nawiązuje do tradycji wiejskich muzykantów. Zarazem jest awangardową formacją o charakterystycznym, własnym brzmieniu, łączącą wpływy muzyki ludowej z rockiem i bluesem. "Moc Głosu" to seria koncertów poświęcona tradycyjnemu śpiewowi, głównie wschodniej Słowiańszczyzny. Podczas piątkowego koncertu zaprezentowane zostaną pieśni do tańca.

Dwa dni później swoją interpretację "Czarownic z Salem" amerykańskiego dramaturga Arthura Millera, zaprezentuje Adam Nalepa z gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Utwór z 1952 r., jeden z najważniejszych amerykańskich dramatów XX wieku, opisuje procesy i egzekucje rzekomych czarownic, jakie miały miejsce w 1692 roku w amerykańskim miasteczku Salem w stanie Massachusetts. W ten sposób Miller przypuścił atak na komisję senatora McCarhty'ego, tropiącą komunistyczne spiski i szpiegów. Praktyki komisji nazywano potocznie "polowaniami na czarownice".

Procesy czarownic z XVII wieku stały się pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie, w którym sfery religii i polityki nieustannie się przenikają. To alegoryczna opowieść o tym, jak pozornie nieistotna sprawa - w tym wypadku nocne tańce grupy dziewczyn w lesie - uruchamia ciąg nie dających się opanować zdarzeń. Spektakl stawia pytania o istnienie dobra i zła w człowieku oraz o to do czego doprowadzić może egoizm.

Występują: Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra-Weber, Anna Kaszuba, Katarzyna Kaźmierczak, Katarzyna Z. Michalska, Zofia Nather, Krystyna Łubieńska, Mirosław Baka, Piotr Domalewski, Krzysztof Matuszewski, Marcin Mirowski, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński, Maciej Szemiel i Jarosław Tyrański.

34. edycję Warszawskich Spotkań Teatralnych zamknie, zaplanowane na 14 kwietnia, spotkanie Jerzego Treli, aktora i interpretatora tekstów oraz światowej sławy kompozytora muzyki filmowej i teatralnej Zbigniewa Preisnera. Na program wieczoru złożą się najsłynniejsze polskie monologi romantyczne - m.in. autorstwa Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i Cypriana Norwida. Koncert odbędzie się w Kościele Pokamedulskim.

Wystąpią: Jerzy Trela, Teresa Salgueiro (śpiew), Józef Skrzek (moog), Konrad Mastyło (organy Hammonda), chór w składzie: Piotr Łykowski, Sławomir Biernat, Józef Dwojak, Kamil Barczewski, Stanisław Drużkowski i Marek Półtorak. Dyrygować będzie Zbigniew Preisner

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji