Bajki bez piątej klepki. Premiera w Teatrze Rozrywki
Dzieci mają swoje dobranocki, dorośli będą mieć Złanocki. I nie w telewizji, ale w teatrze. I nie będzie to spektakl, ale kabaret, choć na scenie i z udziałem zawodowych aktorów.
W Teatrze Rozrywki w Chorzowie w piątek 11 kwietnia premiera widowiska muzyczno-kabaretowego pt. "Złanocki, czyli Bajki dla Potłuczonych", inspirowanego popularnym programem nieistniejącego już kabaretu Potem z Zielonej Góry, który rozśmieszał Polaków kilka dekad temu.
Znakomite teksty i dowcipne piosenki ożyją na nowo w interpretacji śpiewających aktorów Teatru Rozrywki i reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, aktora, artysty estradowego, specjalisty od komediowych produkcji teatralnych.
Dlaczego reżyser wybrał akurat humor w wykonaniu kabaretu Potem? Ponieważ skecze, które stały się kanwą spektaklu, mimo że powstały na początku lat 90., nie straciły aktualności.
Nie ma w nich mowy o polityce, a ich treść dotyczy... bajek! Artyści twórczo wykorzystali ich potencjał, by opowiedzieć o znanych wszystkim bohaterach baśni z dużą dawką absurdalnego humoru, przewrotnie i z przymrużeniem oka. Poza tym programy kabaretu Potem są jak dobre wino i literatura - nie starzeją się nigdy, gdyż same są wartościowymi pod względem literackim tekstami, operującymi skrótem myślowym, aluzją, żartem słownym i sytuacyjnym.
Bajki, którym "brak piątej klepki", jak nazywają je autorzy, to krótkie historyjki, których protagoniści wcale nie są tacy odważni, grzeczni i piękni, jak podają legendy.
Bohaterem jednej z bajek jest Kopciuszek, który wypalał 3 paczki papierosów dziennie i dlatego też doczekał się takiego przydomku. Innej - Królewna, która z powodu złego zachowania wobec swojego ojca króla musiała pójść do poprawczaka.
Piękna, która pocałowawszy Bestię, zamienia się także w Bestię. Mały Książę, który dzięki pomocy Krasnala znajduje ogród pełen Róż i sam już nie wie, czy może je wszystkie pokochać, czy lepiej o nich zapomnieć.
Dla reżysera chorzowskiego spektaklu "Bajki dla Potłuczonych" stały się pretekstem do zabawy w teatr - każda scenka prezentowana będzie w innej konwencji teatralnej.
Nie zabraknie więc ani formy kabaretowej, ani teatru muzycznego, ani nawet teatru lalkowego czy tradycyjnej komedii dell'arte.
Śmiać się będziemy zarówno z ludzkich przywar i ułomności, absurdalnych sytuacji, w jakich znajdą się bohaterowie skeczy, oraz konwencji i schematów, które nakazują postrzegać nam świat i sztukę w jeden sposób.
"Złanocki, czyli Bajki dla Potłuczonych" grane do 23 kwietnia. Premiera w piątek 11 kwietnia o godz. 19.30.
Zdjęcie zpróby przedstawienia.