Artykuły

"Lato w teatrze" 2014 - zobacz gdzie w tym roku odbędą się półkolonie teatralne

Komisja ekspertów programu "Lato w teatrze" w składzie: Simon Blaschko, Tomasz Daszczuk, Wiesława Klata, Anna Michalak-Pawłowska, Bogumiła Stachurska, spośród 117 poprawnych pod względem formalnym wniosków, zarekomendowała do realizacji 30 projektów.

Komisja oceniała: koncepcję merytoryczną projektu, kompetencje i doświadczenie realizatorów, stopień uwzględnienia potrzeb i zainteresowań uczestników projektu, uwzględnienie działań integrujących grupy wykluczone, możliwość kontynuowania działalności edukacyjnej po projekcie, współpracę z partnerami oraz plan promocji zadania.

Lista projektów, które otrzymały dofinansowanie w wysokości 100% wnioskowanej kwoty:

1. Fundacja Chłopaki Znad Morza z Koszalina

2. Fundacja LALE. Teatr z Wrocławia

3. Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie

4. Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

5. Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy

6. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

7. Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim

8. Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

9. Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko-Pomorski, Koło Powiatowe w Lipnie

10. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA z Łośna

11. Stowarzyszenie Teatr Per Se z Płocka

12. Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy

13. Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku

14. Stowarzyszenie Węgajty

15. Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie

16. Teatr Baj Pomorski w Toruniu

17. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

18. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

19. Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

20. Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

21. Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

22. Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

23. Teatr Polski we Wrocławiu

24. Wałbrzyski Ośrodek Kultury

25. Wrocławski Teatr Lalek

Dofinansowanie w wysokości 90% wnioskowanej kwoty otrzymały:

1. Klub Kultury Falenica

2. Miejski Dom Kultury w Olsztynku

3. Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

4. Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika

5. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Pobiedzisk

Informacja o punktacji oraz wysokości przyznanej dotacji znajduje się na stronie internetowej: www.instytut-teatralny.pl oraz www.latowteatrze.pl.

O PROGRAMIE

"Lato w teatrze" to program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Program adresowany jest do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych - ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2014 "Lato w teatrze" odbywa się po raz siódmy. Na terenie całego kraju między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku zorganizowanych zostanie 30 turnusów dwutygodniowych warsztatów zakończonych pokazami wspólnie przygotowanych przedstawień teatralnych. Młodzi ludzie zdobywają nowe umiejętności na warsztatach teatralnych, scenograficznych, muzycznych i promocyjnych. Zarówno teatry rozszerzające w okresie wakacyjnym ofertę teatralno-edukacyjną, jak i organizacje realizujące projekty w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury, dają możliwość dzieciom i młodzieży spędzenia aktywnie wakacji, uruchomienia twórczego potencjału i rozwijania wyobraźni.

Każdy projekt ma charakter autonomiczny i opracowywany jest przez grupę osób odpowiedzialnych za realizację "Lata w teatrze" w danym ośrodku teatralnym lub organizacji pozarządowej. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przy projekcie, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub lokalni dziennikarze piszący o teatrze.

Program "Lato w teatrze" pokazuje, że teatralne działania edukacyjne mogą być realizowane w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Praca z młodymi ludźmi pozwala na wykreowanie wspólnej przestrzeni między teatrem, uważanym tradycyjnie za sztukę wysoką, oderwaną od spraw bliskich młodzieży, a młodym pokoleniem, żyjącym w płynnej rzeczywistości, której wymiar wirtualny i realny są ze sobą całkowicie wymieszane. Dotknięcie tematów i wykorzystanie form bliskich młodzieży pokazuje, że teatr może opowiadać o sprawach ważnych dla młodego człowieka. Dzięki formule "LWT" każdy może spróbować takiego działania, które mu odpowiada. Występując na scenie, grając na instrumentach, projektując kostiumy czy podejmując się pracy akustyka lub oświetleniowca, uczestnicy dostają szansę sprawdzenia się w różnych rolach, doświadczają małych sukcesów i wspólnej pracy nad efektem - kształtując umiejętność współpracy, która jest tak istotna w ich przyszłości - nie tylko zawodowej.

Szczegółowy program tegorocznego projektu "Lato w teatrze" zostanie opublikowany na stronie www.latowteatrze.pl do 16 czerwca 2014 roku.

PEDAGOGIKA TEATRU

Program "Lato w teatrze" jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez dział Pe-dagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dział ten prowadzi projekty edukacyjne, które mają na celu kształtowanie widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. Programy, konferencje, warsztaty mają zintegrować teoretyków i praktyków zajmujących się edukacją teatralną. Tym samym Instytut Teatralny tworzy platformę wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną oraz popularyzuje innowacyjne praktyki z obszaru pedagogiki teatru.

Więcej informacji na stronach: www.instytut-teatralny.pl oraz www.dorman.e-teatr.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji