Zakazana miłość Żydówki. Premiera sztuki licealistek
Dwie utalentowane młode płocczanki dostały od Muzeum Żydów Mazowieckich kredyt zaufania - wystawią w bożnicy autorski spektakl. Reżyserką przedstawienia "Rebeka. Ocalić od zapomnienia" jest tegoroczna maturzystka z III Liceum Ogólnokształcącego Bogusia Szkoda (sama przedstawia się, używając zdrobniałej formy imienia). Wspiera ją Magdalena Kalwas.
Obie przygodę z aktorstwem i pisaniem sztuk zaczynały w Stowarzyszeniu Per Se. Bogusia miłość do teatru czerpie też od brata Marka Szkody, aktora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Niedawno wystąpił on w Muzeum Żydów Mazowieckich w spektaklu "Żydzi płoccy", opartym na wspomnieniach Adama Neumana-Nowickiego.
We wtorek w tym samym miejscu jako autorka i reżyserka sztuki teatralnej zadebiutuje Bogusia. O godz. 18 przedstawi tam spektakl "Rebeka. Ocalić od zapomnienia". Opowiada w nim o nieszczęśliwej, wręcz tragicznej miłości Żydówki Rebeki do mężczyzny z aryjskiej strony getta. Pełnemu namiętności uczuciu towarzyszy groza Holocaustu.
Bogusia Szkoda z kolei swoje aktorskie umiejętności pokazała chociażby w grudniu 2012 r., kiedy to zagrała jedną z głównych ról w przedstawieniu "Wesele Wiesława i Haliny" - spektaklu interaktywnym przygotowanym przez Stowarzyszenie Per Se i "Dzieci Płocka".
Podczas przedstawienia usłyszycie piosenki żydowskie, a także utwory Anny German oraz Marka Grechuty. Ich doborem zajmowała się przede wszystkim rówieśniczka Bogusi Szkody i koleżanka z klasy (humanistyczno-artystycznej w III LO) - Magdalena Kalwas, która poza aktorstwem para się też śpiewem.
W spektaklu zagrają uczniowie tego ogólniaka i Gimnazjum nr 13 (obie szkoły wchodzą w skład Zespołu Szkół nr 3). Opiekę nad całym projektem sprawują polonistki Katarzyna Kozłowska i Edyta Szpaczko oraz nauczyciel wiedzy o kulturze i muzyki Maciej Bieniek. Młodzież wspiera aktor Adam Łoniewski.
Wstęp wolny.