Artykuły

Łódź. Teatr wychodzi do widza

Dziś rozpoczyna się piąta edycja akcji "Dotknij Teatru". Łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru to 36 spektakli, performance, dwie akcje plenerowe i aż 41 warsztatów, a także konferencja popularnonaukowa, koncerty i wystawy. Teatralne święto potrwa do 6 kwietnia.

Motywem przewodnim tej edycji jest społeczne zaangażowanie teatru. Celem - dotarcie do osób, które do teatru z różnych powodów nie przychodzą. Odbiorcami spektakli, warsztatów i innych wydarzeń będą pacjenci szpitali psychiatrycznych i oddziałów dziecięcych, podopieczni domów poprawczych, niewidomi, niepełnosprawni i seniorzy.

- Dotykanie teatru to nie tylko oglądanie, jak powstaje spektakl. Spośród różnych funkcji, jakie pełni teatr: artystycznych, estetycznych czy politycznych, to społeczna i terapeutyczna wydały nam się najbardziej interesujące. Działania teatralne to przecież komunikacja międzyludzka, rozładowywanie problemów, ingerowanie w emocje i życie człowieka - mówi Anna Ciszowska, łódzka koordynatorka akcji "Dotknij Teatru".

Spektakle wyjdą do widzów w plener. Aktorzy i prowadzący warsztaty pojawią się w stajni Końska Zagroda w Skotnikach, w Muzeum Kinematografii i Skansenie Architektury Drewnianej, w hotelu Grand, Domu Literatury i Muzeum Miasta Łodzi. Z przedstawicielami aktorskiej fundacji Ależ Gustawie! będzie się można spotkać w łódzkich tramwajach, a teatr Pinokio zaprzyjaźnia się z poleskimi sąsiadami akcją "Wjeżdżamy w bramy". Marcel Szytenchelm przygotowuje na Rudzkiej Górze widowisko inspirowane operą Stanisława Moniuszki. W realizację "Halki w Łodzi" włączyli się mieszkańcy Rudy Pabianickiej.

"Muzg" teatru Chorea w reżyserii Tomasza Rodowicza obejrzą pacjenci Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Czechosłowackiej, "Kopciuszek" wyreżyserowany przez Małgorzatę Wolańską trafi do podopiecznych hospicjum fundacji Gajusz. W Domu Dziennego Pobytu przy ul. Narutowicza zorganizowane zostaną warsztaty dla seniorów, a w Fabryce Sztuki - dla słabowidzących, którzy będą się uczyli pracy z ciałem. Ciekawie zapowiada się performance "O miłości" Julii Jakubowskiej i Pawła Korbusa. Materiałów dostarczyli łodzianie, zwierzający się w ankietach z miłosnych przygód i seksualnych uniesień.

W trakcie tegorocznej edycji akcji "Dotknij Teatru" nie zabraknie spektakli o tematyce łódzkiej. Teatr Nowy premierowo przedstawi "Klajster" w reżyserii Wojciecha Klemma, rozprawiający się z wizerunkiem Łodzi jako "miasta przemysłów kreatywnych". W programie uwzględniono również próbę czytaną dramatu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk o Katarzynie Kobro.

"Dotknij Teatru" pełni też funkcję edukacyjną i zaznajamia z klasykami. Stąd obecność w programie Ionesco i Witkacego. Częścią akcji są wystawy - dokonań scenograficznych Lecha Kunki i obiektów używanych w spektaklach Teatru Ognia i Papieru Grzegorza Kwiecińskiego. Organizatorzy proponują również koncerty. Artur Gotz zaprezentuje swój "Obiekt seksualny", a stowarzyszenie Targowa 62 przedstawi pieśni wielkopostne i dziadowskie z regionu łódzkiego.

Tegoroczną edycję akcji zakończy konferencja popularnonaukowa poświęcona m.in. współpracy teatrów instytucjonalnych z offowymi oraz wpływie teatru na rewitalizację społeczną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji